Ez az igazi tragédia: egyre kevesebb háziorvos van az országban

  • narancs.hu
  • 2017. június 19.

Belpol

A végén még jönnek a képesítés nélküli orvosok.

Cikket közölt az alaporvosi ellátás helyzetéről a 24.hu, amelyből kiderül: krónikus orvoshiány van, és egyre kevesebben mennek háziorvosnak. Így a még dolgozó orvosoknak egyre több és több beteget kell ellátniuk (ez akkor jelent különösen nagy terhet, amikor járványos időszak van), és egyre több olyan ember van, akinek nincs házorvosa, de az olyan település sem ritka, ahol hosszú idő óta betöltetlen a háziorvosi praxis.

A számok is aggasztóak: míg 2000-ben 5159 praxis volt, mára csak 4817 maradt, és 352 praxis tartósan betöltetlen volt. A portál azt írja,

440 ezer embernek nincs állandó háziorvosa.

Ha nem változik a helyzet, ez a szám 2025-re megduplázódhat, és körülbelül 900 ezer ember nem tud háziorvoshoz fordulni egy-egy egészségügyi probléma esetén.

false

 

Fotó: MTI/Rosta Tibor

Az sem túl biztató, hogy tavaly csupán 120-an tettek háziorvosi szakvizsgát, hiszen ahhoz, hogy a helyzet megoldódjon, évi 250-300 új háziorvosra volna szükség. Nógrád, Borsos-Abaúj-Zemplén, Békés, Somogy és Tolna megyében tíz százalék felett van a tartósan betöltetlen praxisok száma. A 24.hu szerint sok helyen úgy próbálják megoldani a hiányt, hogy a háziorvosi ellátáshoz hozzácsapják a gyerekorvosit, és ebből lesz az úgynevezett vegyes praxis. Máshol pedig kényszermegoldással, vagyis helyettesítéssel próbálkoznak.

Csak nagyon halkan jegyeznénk meg: Kövér László tegnap olyanokat bírt mondani, hogy a magyar egészségügy képes világszínvonalú teljesítményre, ma pedig Semjén Zsolt értekezett a figyelemre méltó egészségügyről.

A magyarnarancs.hu nemrég foglalkozott a témával, ajánljuk riportunkat, amelyből kiderül, egyes települések háziorvosai milyen kihívásokkal szembesülnek:

Évek óta könyörgünk egy háziorvosért, de senki nem jön ide

A magyar egészségügy egyik súlyos problémáját vizsgáltuk meg testközelből. Miért nincsenek háziorvosok a falvakban? És mégis miért csodálatos háziorvosnak lenni egy faluban? „Őszintén, ki akarna idejönni?” – tárja szét a karját a 240 fős, Baranya megyei Ibafa polgármestere. Benes László kistelepülési vezetőként tud mit mondani a háziorvosi rendszer talán legnagyobb gondjáról.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.