Fekete-Győr András nem tervez lemondást, és nem tudja kit fognak támogatni

  • narancs.hu
  • 2021. október 1.

Belpol

Ha egyáltalán beállnak valaki mögé a számukra felemás eredményt hozó első forduló után.

Háttérbeszélgetést szervezett péntek reggelre Fekete-Győr András, a Momentum elnöke, miután pártja szereplését messze alulmúlva ő maga miniszterelnök-jelöltként a legkevesebb szavazatot tudta megszerezni az előválasztáson elinduló öt jelölt közül. 

Ahogy azt választási gyorselemzésünkben írtuk, az első forduló győztesei közé lehet számítani a budapesti momentumosokat is, hiszen meglepetéseredményt hoztak. Míg a párt miniszterelnök-jelöltje katasztrófális eredményt ért el, és országosan az OEVK-kban is gyengébben szerepelt a Momentum, mint a DK, az MSZP-Párbeszéd vagy a Jobbik, a fővárosban 18-ból öt körzetet elvittek, amivel itt ők nyerték a pártok versenyét (ha az MSZP-t és a Párbeszédet külön számoljuk). Ráadásul a Momentumnak nem volt olyan jelöltje, akinek elve bebiztosított lett volna a győzelme, Hadházy Ákos, Orosz Anna és Szabó Szabolcs mégis nagy különbséggel, Hajnal Miklós és Tóth Endre pedig szoros versenyben győzött.

Fekete-Győr András utolsó helyével kalkuláltak a momentumosok, de ennél azért többet vártak, főleg azután, hogy Fekete-Győr egész jól szerepelt a két miniszterelnök-jelölti vitán. Megalázó volt, ahogy sorra jöttek a kétszámjegyű szavazatszámok az egyéni választókerületekből, az pedig külön megdöbbentő, hogy még a budapesti körzetek többségében sem tudta megelőzni Jakab Pétert a Momentum elnöke. Nem csoda, hogy a sajtóban egyből felmerült a Momentum esetleges tisztújításának kérdése – írtuk ugyanebben az elemzésben.

A péntek reggeli sajtóeseménnyel minden bizonnyal ezekre az eredményekre és kérdésekre igyekezett választ adni a Momentum elnöke. A hvg.hu beszámolója szerint Fekete-Győr elmondta, közepesen sikeresnek ítéli meg a Momentum előválasztási szereplését, hiszen 54 körzetben indultak előválasztási jelöltjeik, ebből 20 győzelem lett volna számukra a jó, végül viszont csak 15-öt sikerült megnyerniük. Arra, hogy miniszterelnök-jelöltként mindössze 20944 szavazatot tudott megszerezni, Fekete-Győr úgy reagált: még friss számára az élmény, így egyelőre nem gondolkodott a hogyan továbbon, lemondani azonban nem tervez. A 444.hu beszámolója szerint a Momentum elnöke hozzátette:

„fel fog állni ebből a személyes kudarcból, a lemondás a pedig a gyávák útja, akik cserben hagyják a saját közösségüket”.

A politikus arról is beszélt, hogy egyelőre nem eldöntött a pártjában, a második fordulóba jutott három miniszterelnök-jelölt közül kiállnak-e nyíltan valamelyik mellett, ugyanakkor azt ismét megerősítette, hogy a DK-s Dobrev Klárát az első fordulós sikere ellenére sem gondolja képesnek Orbán és a Fidesz legyőzésére. A másik két esélyes jelölttel kapcsolatban arról beszélt Fekete-Győr, hogy mind Márki-Zay Péterrel, mind Karácsony Gergellyel szeretnének tárgyalóasztalhoz ülni. A pártelnök a hvg.hu szerint megjegyezte, személyes kudarcát az okozta, hogy a momentumos szavazók ugyan elmentek szavazni, helyben voksaikat a párt jelöltjeire adták, a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazataik azonban megoszlottak Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely között. Mint elhangzott, ha Karácsony és Márki-Zay ki tudnak egyezni, akkor szerintük nem kell számolni Dobrev Klára győzelmével, és ez a forgatókönyv a Momentum számára is elfogadható lenne.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Amit csak ők tudnak

A nu metalon felnőtt generáció, azaz a mai negyvenesek visszavonhatatlanul az öregedés jelének tekinthetik, hogy kedvenc irányzatuk esetében az újat jelölő „nu” annyira indokolatlan, hogy a legfontosabb zenekarok – már amelyik még aktív – mind elmúltak 30 évesek.

Hová futnál?

  • - ts -

Az Ezüst csillag egy amerikai katonai kitüntetés, afféle vitézségi érem, nagy csaták nagy hőseinek adják, 1932 óta.

Cserbenhagyás

  • - ts -

A moziból nézve az Egyesült Államok tényleg a világ csendőre: minden korban megvannak a háborús veteránjai. De nem bánik szépen velük.

Irányított hálózatok

  • Molnár T. Eszter

A csoportterápiák általában vallomásos körrel indulnak. Valahogy így: Eszter vagyok, és hiszek a csodákban.

Kozmikus dramaturgia

E csoportos kiállítás nem csupán egy csillagászati vagy mitológiai témát feldolgozó tárlat, sokkal inkább intellektuális és érzéki kaland, amely a tudomány és a művészet határmezsgyéjére vezet.

A klezmer szelleme

Egykor szebb volt a zsinagóga belseje, amely most Művészetek Házaként funkcionál Szekszárdon. Igaz, a kettő között volt csúnyább is. A ház 1897-ben épült a grazi építész, Hans Petschnig tervei alapján, aki a helyi Bodnár-ház és az Újvárosi templom tervezője is.

Aki a hidegből jött

Bizonyára a titkosszolgálatok működése iránti nem szűnő érdeklődés is magyarázza, miért jelenik meg oly sok e tárgyba tartozó elemzés, átfogó történeti munka, esettanulmány, memoár, forrásközlés.

Szerbia kontra Szerbia: az ország, amely saját magával vív harcot

  • Végel László
Tavaly november elsején 11 óra 52 perckor leomlott a felújított újvidéki pályaudvar előtetője, 15 ember halálát okozva. Senki nem látta előre, hogy a szerencsétlenség immár közel tíz hónapja tartó zűrzavart és válságot idéz elő. A Vučić-rezsim azonban nem hátrál.