„Egyrész hallatlan, másrészt most hallottam egy kollégától egy másik iskolából, hogy akkora a felháborodás, hogy sokan csatlakoznak a mozgalomhoz” – így kommentálta a Narancs.hu-nak az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola sztrájkbizottságának elnöke, J. Tóth Judit, hogy a tankerület a polgári engedetlenségben részt vevő tanárokat kirúgással fenyegette meg (a Radnótinak nem a Klebelsberg Központ, hanem az ELTE a fenntartója). Amint arról lapunk is beszámolt, ilyen tartalmú levelet kaptak a fővárosi Kölcsey és Vörösmarty gimnázium a napokban polgári engedetlenségben résztvevő pedagógusai. A Telex pedig arról írt, felmentették Dezsőfi Györgyöt, a miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesét, mert részt vett a polgári engedetlenségi mozgalomban.
J. Tóth Judit szerint a fenyegetőzés kontraproduktív, de a megfélemlítés sokaknál működni fog, mert a kisebb településen ellehetetleníthetik a pedagógusokat. Ezzel együtt a mai tanárhiányos helyzetben nem reális, hogy mondjuk harminc embert egyszerre kirúgjanak egy intézményből.
A Radnóti pénteken csatlakozott az akcióhoz, a tantestület jelentős része tiltakozott, részben azzal, hogy nem vette fel a munkát, nem tartotta meg minden óráját, vagy aláírta a támogató nyilatkozatot. A diákok döntő többsége bent volt az iskolában felügyelet alatt, a szakórák egy részét nem tartották meg, „de ez a mai közoktatásban talán még csak nem is hír”.
A szülők és a diákok részéről nem érkezett konkrét visszajelzés az akcióról, de J. Tóth Judit szerint a körülöttük lévő közeg nagyon támogató, „elég sokukon láttam kockás inget ma is”. A Radnóti tanára hozzátette, azért is fontos az akció, mert olyanokért is fel kell szólalniuk, akik nem rendelkeznek ilyen háttérrel, és például fenyegetik őket.
A fenyegetőzés egyébként arra is utalhat szerinte, hogy hatékony az engedetlenség, „legalábbis valamilyen gombot megnyomhatott”, amire így reagálnak.
„Pintér Sándor megmondta, hogy rend lesz. Megkaptuk az első jelzést”
- fogalmazott J. Tóth Judit. Ezzel együtt jelezte, egy közalkalmazottat kirúgni elég nehéz procedúra, könnyen a munkaügyi bíróságon találhatja magát a fenntartó, ha valakit csupán két-három napi engedetelenségért rúgnak ki.
A Radnóti folytatja az engedetlenségi akciót, bár a részleteket még tisztázni kell. A hosszú távú cél az, hogy vegye komolyan a kormányzat a közoktatást, tegye fenntarthatóvá, hogy újra legyenek tanári pályára jelentkezők és színvonalas 21. századi oktatás. Ahogy az akcióbanrésztvevő pedagógus mondta, rövid távon a figyelmet szeretnék fenntartani, illetve minél több embert szeretnének arra buzdítani, hogy emelje fel a hangját.
A pedagógus szakszervezetek novemberre terveznek sztrájkot, J. Tóth Judit szerint addig biztosan fog tartani a polgári engedetlenségi mozgalom. „Valahol hetente akarják folytatni. Országosan a tiltakozások különböző módjai nem fognak elhalni a tanév elején. Hanem egyre inkább egymásra találnak majd”. De azt látni kell, folytatta a radnótis tanár, hogy egy-egy kisebb településen jóval szűkebb a mozgásterük a tanároknak, illetve vélhetően a tankerületek „továbbra is izmozni fognak” minisztériumi utasításra.
Mit lehet tenni a tankerületek fenyegetése ellen? A PDSZ tanácsai
„Ha olyan irományt akarnak veled átvetetni - akár az intézményvezető, akár a tankerületi központ igazgatója, más fenntartó, bárki - hogy a polgári engedetlenségért kilátásba helyezi, hogy a következő alkalommal rendkívüli felmentést vagy munkaviszonyban azonnali hatályú munkaviszony-megszüntetést von a polgári engedetlenség maga után, és kérik, hogy ezt az irományt írjátok alá, EZT NE TEGYÉTEK MEG!” Erre buzdítja a polgári engedetlenségi akcióban részt vevő tanárokat a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Mint közösségi oldalukon írták, pár órás engedetlenségért nem arányos a jogviszony azonnali hjatályú megszüntetése. Azt javasolják a tanároknak, ha ez esetleg mégis bekövetkezne, bíróságon kell megtámadni a döntést, amihez segítséget nyújtanak.
„Nem lesz ez nyugodt ősz. Az egyéb társadalmi hatások (rezsiár-emelkedés, a forint romlása) nagy nyomást gyakorolnak a kormányra. A tanárok bére pedig egy forinttal nem emelkedik. A tízszázalékos béremelést, amit belengettek januárra, már rég elvitte az infláció és még meg sem kaptuk” - mondta J. Tóth Judit.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a heti kormányinfón azt mondta, emelnének többet is, de ahhoz uniós forrásokra volna szükség. J. Tóth Judit szerint „nem oké, ha egy ország az Európai Uniótól várja a saját jövőjének a finanszírozását. Az oktatás a mi jövőnk, ha ez a kormányzat felelősen néz a jövőbe, akkor erre fog költeni, és nem különböző cégek felvásárlására, vagy olyan beruházásokra, melyek igazából társadalmilag nem beágyazottak és érdekesek.”
Nem örömükben csinálják
„Nálunk beleáll a tantestület majdnem száz százaléka” – ezt már Somlyó Endre, a Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium tanára mondta lapunknak. Az iskolában csütörtökön kezdődött az engedetlenségi akció. A pedagógus úgy látja, egyéni akciónak nincs értelme, a tanároknak ki kell állniuk magukért.
Nagy szomorúság ugyanakkor, hogy az általános iskolákban félnek, csak kevesen mozdulnak meg úgy, mint a gimnáziumokban, és többségében fővárosi intézmények csatlakoztak. „Megértem, hogy ott, ahol csak egy gimnázium van, féltik az állásukat” – mondta Somlyó Endre, aki szerint a végtelenségig nem lehet csinálni a mozgalmat, semelyik tanár nem örömében tiltakozik.
Kérdésünkre a Károlyi tanára nem tudta megtippelni, ki fog-e tartani a novemberi tervezett sztrájkig az engedetlenség. Somlyó Endrre azt mondta, személy szerint csatlakozna az akcióhoz. Hozzátette, kollégái nevében nem kívánt nyilatkozni, de „eddig egyetértés volt köztük”.
A Tanítanék Mozgalom által koordinált polgári engedetlenségi mozgalom hétfőn kezdődött, több iskola csatlakozott hozzá.
(Címlapképünk illusztráció, a 2022. szeptember 2-ai, a tanárok melletti demonstráción készült. Fotó: Palágyi Barbara)