"Sajnálattal értesültem arról, hogy ön 2022. szeptember 5-9. napján nem vette fel a munkát. Miután ebben az időben jogszerű sztrájk nem lett meghirdetve, ön jogosulatlanul maradt távol a munkából. (...) Felhívom figyelmét, hogy amennyiben a munkafelvételt ismételten megtagadja, az a közalkalmazotti jogviszonyból eredő lényeges kötelezettségének szándékos, jelentős mértékben történő megszegésének minősül, és alapot ad a munkáltatói rendkívüli felmentésre" – ez áll abban a névre szóló levélben, amit a polgári engedetlenségben részt vevő tanárnak küldött a tankerületi igazgató – a levelet Tordai Bence osztotta meg a Facebookon. Mint azt lapunk is megírta, a héten több iskolában polgári engedetlenséggel tiltakoznak a tanárok a pedagógusok és a közoktatás ellehetetlenítése ellen.
Úgy tudni, mindenki megkapta a levelet, aki részt vett a polgári engedetlenségben, személyesen vitték ki a tankerülettől, és az érintett pedagógusoknak alá kellett írniuk , hogy átvették – derült ki a Telex cikkéből. Törley Katalin, a Kölcsey Ferenc Gimnázium tanára a hírportálnak azt mondta: mindenki megkapta a levelet, személyesen hozták ki a tankerülettől, és alá kellett írniuk, hogy átvették.
Takács Gergely, a Vörösmarty Mihály Gimnázium tanára is ugyanezt mondta. Mikor arról kérdezték, ez elbizonytalanította-e az akcióban résztvevő tanárokat a folytatásban, azt mondta: még erről nem beszéltek,
de szerinte inkább megerősítette őket.
Tordai megjegyzi, hogy "a pedagógusoknak igazuk van", mert "jár nekik a béremelés és a megbecsülés", hogy "a sztrájkjog korlátozásával a kormány alapvető jogokat sért".
A tankerületi igazgatók ne fenyegessék, hanem támogassák a pedagógusokat; ne a hatalom, hanem az oktatási intézmények, az ott dolgozók és tanulók érdekeit képviseljék"
– hangsúlyozta a Párbeszéd képviselője.
Mint ismert, múlt héten még a diákok tüntettek tanáraikért Budapesten, hétfőn pedig elindult az úgynevezett gördülő polgári engedetlenség, amelyben a Tanítanék Mozgalom vezetői arra kérték a tanárkollégáikat, hogy folyamatosan, hétről hétre legyenek olyan iskolák, ahol – a lehetséges következményeket vállalva – beszüntetik a munkát a tanárok. A tanárok a polgári engedetlenséggel munkakörülményeik javítását, egy jobb, szabadabb, demokratikusabb oktatási rendszert szeretnének kiharcolni. Ezen a héten több iskolából csatlakoztak tanárok a munkabeszüntetéshez.