Festés helyett eszközök cseréjére és klimatizálásra lenne szüksége a kórházaknak

  • narancs.hu
  • 2020. január 14.

Belpol

22-es csapdájában a kórházak.

Az újév első csodájaként Orbán Viktor nemrég valódi újságírók elé állt; azon kívül, hogy latin-amerikai táncosokat megszégyenítve tangózott el a válaszadás feladata elől, hosszan beszélt például az egészségügyről is.

Orbán szerint van igazság a Fideszt ért kritikákban

Évente legalább egyszer nemcsak a lakájmédia, de újságírók is kérdezhetik a kormányfőt. Kérdés, mire mennek vele. A miniszterelnök azzal kezdet sajtótájékoztatóját - amit igen ritkán szokott tartani -, hogy beszámolt arról, milyen információkat kapott a honvédelmi minisztertől az iráni ügyben. Arról beszélt, a magyar katonák biztonságban vannak, készen állnak a kontingens gyors evakuálására Irakból, ha szükséges.

Elmondta például, hogy a források átcsoportosításával minden olyan kórházi várót, kórtermet, szociális helységet felújítanak, amelyek három évvel korábban lettek felújítva; valamint azt, hogy véget kell vetni a kórházak eladósodásának. Orbán szavaira Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke a Növekedes.hu-n reagált.

Ficzere szerint a kórtermek és várók kifestésénél sokkal fontosabb lenne a 8-10 évnél régebbi orvostechnikai eszközök cseréje és a klimatizálás megoldása - utóbbi hiánya ugyanis nem csak szövődményekhez vezethet, de a betegek és a kórházban dolgozók rossz közérzetéhez is hozzájárul.

Az elmúlt években főleg vidéki intézményeknél voltak komolyabb beruházások, így a fővárosi kórházakra is ráférne a fejlesztés - először azonban meg kellene határozni, az egyes intézmények milyen funkciókat töltenek be a fekvőbeteg ellátásban, a korszerűsítéseket csak utána lehet megtervezni.

Ami az adósságokat illeti, 2018 decembere óta 11 hónap alatt 57 milliárd forint adósság keletkezett, a tartozásállomány pedig évről évre nő: tavaly év végén már meghaladta a 70 milliárd forintot. Ficzere szerint nem világos, mégis mit kellene tenniük az intézményeknek. "Kérdezem, ha az adott évben elfogy az előirányzat (van kórház, ahol már áprilisban!), mit kell tennie a főigazgatónak? Állítsa le a betegellátást?" - tette fel a kérdést. Ha egy kórház nem látja el az alapító okirata szerinti feladatát, azzal az Alaptörvény egészségügyi ellátásra vonatkozó részét sérti meg, ha pedig fedezet nélkül dolgoznak, azzal a gazdálkodásra vonatkozó szabályokat.

(Via Index)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.