Fokozott ellenőrzés a panelpokolban

Belpol

A Práter utcai lakótelep elborzasztó viszonyairól írott cikkünk megjelenése után, a rendőrség kiemelt figyelemmel kezeli a helyzetet.

A Magyar Narancs június 13-i számában „Ki sem lehet őket robbantani” címmel jelent meg a Práter és Szigony utca sarkán lévő, közel 550 lakást magában foglaló lakótelepekről szóló riportunk. A cikk annak igyekezett utánajárni, hogy a Práter utca 44–50., illetve a Szigony utca 1–15. szám alatt található épületek lépcsőházaiban az állandó piszok, szemét, és legfőképpen az intravénás droghasználatból adódó hulladék maradványaival hogyan tudnak együtt élni a lakók – hogy a kábítószer-fogyasztók és hajléktalanok jelenlétét már ne is említsük.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Beszéltünk lakókkal, a lépcsőházak gondnokaival, a lakótelep ingatlankezelőjével, a kerületi rendőrséggel és polgárőrséggel, illetve a szintén a kerületben működő Kék Pont Drogkonzultációs Központ tűcsereprogramjának egyik munkatársával.

A cikk megjelenését követő héten tudomásunkra jutott, hogy a VIII. Kerületi Rendőrkapitányság illetékes körzeti megbízottja felkereste a Práter utcai lakótelep lakóit, bár ezt az ORFK Kommunikációs Szolgálata által küldött hivatalos válaszban cáfolták. „A körzeti megbízott nem a lakókkal, hanem a képviseletüket ellátó személyekkel vette fel a kapcsolatot, akik nyitottak voltak a kommunikációra” – állt válaszlevelükben. Ennek ellenére egy lakó elmondása szerint a rendőrség emberei személyesen keresték meg és tették fel kérdéseiket, melyek a lakásokban folyó esetleges kábítószer-fogyasztásra, illetve arra vonatkoztak, hogyan juthatnak be a nem a lakótelepen élők a lépcsőházakba, és hogyan lehetne javítani a környék biztonságán. A nevét nem vállaló lakó elmondta: véleménye szerint a lépcsőházakban található drogszemét nem a lakótelepen élőktől származik, a lépcsőházakba bejutni pedig egyáltalán nem okoz nagy nehézséget, elég, ha felcsöngetnek és egy gyanútlan lakó beengedi őket.

A rendőrség által küldött válaszlevélben tájékoztatást kaptunk arról is, hogy a körzeti megbízott felkereste a közös képviseletet ellátó cég munkatársait, valamint az érintett házak gondnokait is, egyeztették a bűnmegelőzéshez szükséges intézkedéseket, és a körzeti megbízott a gondnokok segítségével lakossági felhívást tett közzé ugyanezen cél érdekében. „Ezzel párhuzamosan a BRFK VIII. Kerületi Rendőrkapitányságának vezetője 2013. június 24-én találkozott a cikkben megszólaltatott Zöld & Zöld Ingatlankezelő Kft. vezetőjével és a problémával kapcsolatosan meghallgatta, illetve a korábban már megtett és a jövőben bevezetendő intézkedésekről tájékoztatta” – tudtuk meg a rendőrség válaszából.

Részlet korábbi riportunkról:

„Ez teljes mértékben szociális kérdés. Az emberek fizetőképtelenek, sokan bűnözésből élnek, esetleg börtönben vannak vagy voltak. Jelenleg az 547 lakásnak 25 milliós közös költség tartozása van, így ne is csodálkozzunk, ha a felújításra és a biztonsági óvintézkedésekre nem jut elegendő pénz. Próbáltunk kamerás megfigyelő rendszert kiépíteni, de a kamerákat rövid időn belül ellopták.”

A teljes cikket lásd itt!

 

Arra a kérdésre, hogy a jövőben terveznek-e a Práter utca és a Szigony utca környékén bármiféle, akár szigorított intézkedést is, az alábbi választ kaptuk. „A Budapesti Rendőr-főkapitányság VIII. Kerületi Rendőrkapitányságának munkatársai mint eddig, a jövőben is igyekeznek kiemelt területként kezelni a lakótelepet. A Készenléti Rendőrség megerősítő erői, a kapitányság járőrszolgálati egységei, a térfigyelő szolgálat és a körzeti megbízott a területet fokozottan ellenőrzik, mindez remélhetőleg a lakosság szubjektív biztonságérzetének javításához nagyban hozzájárul majd.” Ami pedig az esetleges szigorítást illeti, az ORFK válaszlevele szerint a kábítószerrel kapcsolatos jogsértések visszaszorítása érdekében a kerületi rendőrök a közeljövőben a BRFK Felderítő Főosztályának munkatársaival közös ellenőrzést hajtanak végre.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.