Friss jogállamisági jelentés: Magyarország kapta a legtöbb ajánlást

  • narancs.hu
  • 2022. július 13.

Belpol

Nyolc konkrét területen vár előrelépést a kormánytól az Európai Bizottság.

Szerdán mutatta be az Európai Bizottság a jogállamiság EU-n belüli helyzetét vizsgáló harmadik jelentését.

Első alkalommal tagállamokra lebontott ajánlásokat is megfogalmaztak, és ezekből Magyarország kapta a legtöbbet, szám szerint nyolcat, míg a többi ország jellemzően négy-hat, a második helyezett Lengyelország hét ajánlást kapott.

A Bizottság megjegyzi, hogy az ajánlások mellett végre kell hajtani az EU Bíróságának jogállamisággal kapcsolatos döntéseit, együtt kell működni a kötelezettségszegési eljárásokban, és reagálni kell a jogállami feltételességi eljárás vagy a 7-es cikk szerinti eljárás során megfogalmazott aggályokra is.

Konkrétan azt várja a Bizottság Magyarországtól, hogy:

  • erősítse meg az Országos Bírói Tanács szerepét az Országos Bírósági Hivatal ellenőrzésében és ellensúlyozásában,
  • változtassa meg a normálistól eltérő kinevezési szabályokat a Kúrián (itt valószínűleg a volt alkotmánybírók automatikus kinevezésére gondolnak), szigorítson a Kúria elnökének kinevezési feltételein és törölje el azt a lehetőséget, hogy a Kúria kimondhatja a luxembourgi bíróságnak beadott előzetes döntéshozatali indítványok jogszerűtlenségét,
  • reformálja meg a lobbizásra vonatkozó szabályokat, erősítse a vagyonnyilatkozati rendszert, belértve ebbe a nyilatkozatok ellenőrzését is,
  • javítson a magas szintű korrupciós bűncselekmények feltárásán és üldözésén,
  • biztosítsa a Médiahatóság függetlenségét,
  • erősítse a közszolgálati média függetlenségét,
  • jogszabályban biztosítsa az állami hirdetések elosztásának egyenlőségét és átláthatóságát,
  • szüntesse meg a civil szervezetek tevékenységét korlátozó szabályokat.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.