Gémesi: "Ez az ötvenes évekre emlékeztet"

  • M. László Ferenc
  • 2018. november 28.

Belpol

Gémesi György gödöllői polgármester a szemétbotrányról és a fideszes kavarásokról.

A gödöllői székhelyű, 350 ezer embert kiszolgáló Zöld Híd Kft.-nél robbant először a hazai szemétbomba. A kft.-t tulajdonló regionális hulladékgazdálkodási társulás eddigi vezetője, a város polgármestere, Gémesi György szerint nem a céggel, hanem a kormány átszabta rendszerrel van a gond.

Gémesi november elején, 13 év után önként lemondott a társulás éléről, miután a Fidesz kísérletet tett az elmozdítására. Most a Magyar Narancsnak elmesélte, hogyan szervezték ellene a puccsot, hogyan és kik véreztették ki a céget.

Gémesi lemondott, nem hagyta, hogy leváltsák

Az Észak-Kelet-Pest és Nógrád megye 116 településén hulladékkezelést végző önkormányzati társulás nem tudta visszahívni Gémesi György elnököt. Maga távozott. Feszült hangulatban kezdődött és fejeződött be a Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás hétfő délutáni ülése, amelyről a Magyar Idők azt jövendölte, le fogják váltani Gémesi György elnököt és Gyenes Szilárdot, a hulladékkezelést végző Zöld Híd B.I.G.G Kft.

Ahogy arról is beszélt, miért van akkora bajban a nemzeti kukaholding és mennyibe kerülhet az adófizetőknek a teljes csőd, ami szerinte bármikor bekövetkezhet és a teljes országban rámehet a szemétszállítás. Azt is elmesélte, hogyan próbálták figyelmezetni Orbán Viktort a közelgő bajra, és miért nem tett időben lépéseket a miniszterelnök.

Ízelítő az csütörtökön megjelenő interjúból:

Magyar Narancs: Miért mondott le önként az Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás elnöki posztjáról?

Gémesi György: November 5-én több olyan polgármester is feltűnt a társulás közgyűlésén, aki életében először jelent meg ott. Mások ugyan nem jöttek el, de küldtek maguk helyett alpolgármestert. Helyben elő is terjesztettek két javaslatot: a visszahívásomat és az új elnök megválasztását. Egyértelmű volt, hogy nem a 350 ezer ember számára végzett szolgáltatás, nem a 400 embert foglalkoztató Zöld Híd Nonprofit Kft. helyzete a kulcskérdés, a napnál is világosabb volt, hogy a szálakat a Fidesz pártközpontjából mozgatják. Rólam, egy nem kormánypárti polgármester levadászásáról szólt a dolog, a bűnbakkeresésről.

(...)

MN: Arról van információja, hogy az ön lelépése után hogyan akarják megoldani a problémákat, mi a céljuk a Zöld Híddal?

GGY: Arról pontos információim vannak, hogy az ellenem folyó akciót Vécsey László, a térség fideszes parlamenti képviselője irányította. A november 5-ei közgyűlés előtt ide Gödöllőre, a Fidesz irodájába hívták össze a polgármesterek egy részét, hogy a felső ukázról tájékoztassák őket. Alá is kellett írniuk, hogy engem ott és akkor le fognak váltani. (...) Ez az ötvenes évekre emlékeztet. Ez megy.

(...)

MN: Azt mondta, a Zöld Híd nehézségei jól mutatják, mekkora a baj országosan a rendszerrel. Mi az „ősbűn”?

GGY: Sokan a rezsicsökkentést tartják az eredendő problémának, de ez, mondhatni, apróság. A fő probléma az, hogy alapvetően rossz a konstrukció. Ez egy olyan szolgáltatás, ami regionális szinten működtethető a leghatékonyabban. Ez nem olyan, mint az áramszolgáltatás: valaki a Mavir központjában benyomja a gombot, van áram, majd a polgárok annyit fizetnek, amennyit használtak. A szemétkezelés nem ilyen. Sok minden függ attól, hogyan áll hozzá a polgár.

A teljes interjút a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban olvashatja, vagy megrendelheti online itt:

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk