Ha Orbán Viktor tényleg ájurvédikus tisztítókúrára ment, akkor jól átverték

Publicisztika

A miniszterelnököt és családját egy ájurvédikus központ vezetője vihette ki Indiába, akinek a féligazságokat és konkrét hazugságokat tartalmazó tanait a gyógyászatról arrafelé állami támogatással terjesztik. Egy jó kis beöntés persze sosem árt.

Hivatalosan jó eséllyel soha nem tudjuk meg, miért utazott családjával Orbán Viktor a dél-indiai Kerala államba, de Hadházy Ákos független képviselő Orbán társaságát látva arra tippel, hogy ez bizony egy jó kis tisztítókúra. A képen Orbán mellett valószínűleg Krishna Kumar van, a budapesti és albertirsai ájurvéda központ vezetője, aki véletlenül épp ide szokott szervezni utazásokat nagyon gazdag embereknek, hiszen Kerala a hagyományos indiai gyógyászat otthona. Ez a sztori a miniszterelnökkel kapcsolatban sokkal jobb, mint az évtizedek óta terjedő álhír a legendás grazi klinikáról: mert míg a grazi klinikákon valódi orvoslás folyik, addig az ájurvéda működése nagyjából ugyanannyira megkérdőjelezhető, mint a „hagyományos kínai orvoslás” (Mao Ce-tung gondolta úgy az 1900-as években, hogy az ősinek mondott gyógymód elterjesztésével eltereli a figyelmet arról, hogy a szenvedő és éhező Kínában normális gyógyszerekhez sem lehet jutni. Ez annyira jól sikerült, hogy ma már Magyarországon sem nehéz találni kuruzslókat, akik büszkén hirdetik, hogy a nyár közepén megivott forró teával elérhetjük a tökéletes állapotot.)

Indiában az ájurvédát maga termelte ki a társadalom, hogy aztán a brit gyarmati időkben visszaszoruljon, a nemzeti függetlenség visszakapása után pedig megint előretörjön, s napjainkban már állami támogatást is élvezzen. A globalizációval az indiai orvoslás elterjedt, a térségben sok helyen alkalmazzák, egy ideje pedig a nyugati világban is elérhető, 1987 óta Svájcban például ilyen klinika is segít a betegeken.

A nyugati világban persze mindig őrült vonzó a „tiszta kelet” gondolata, ahol még bölcsek az emberek és évmilliók óta tudják, melyik betegségre milyen teát kell inni. E gondolathoz tökéletesen passzol az európaiak számára amúgy is nagyon egzotikus India, ahol az ájurvédához tartozó eljárásokat szanszkrit nyelven már a Kr.e. 5. században lejegyezték, ráadásul nemcsak mindent gyógyítanak vele, hanem meg is előzik a betegségeket, sőt az elme segítségével fiatalítják a testet és hosszabbítják meg az élettartamot az ezzel foglalkozó jógik. Mint minden hasonló tan, ez sem csak az egészségről szól, hanem a világ megértését és az ún. belső harmónia elérését is elősegíti. 

Az ájurvéda azért nehéz téma, mert a kínai orvosláshoz hasonlóan egy része bizonyára tényleg hasznos: ha nem is gyógyítja a rákot, meditálni tényleg ajánlott, ahogy a gyógynövényeknek sem lesz semmilyen rossz hatása a szervezetünkre. Az ájurvéda főleg ilyesmikkel operál: gyógynövények, speciális diéták, meditáció, jóga, olajok, és bár nem ez a leggyakoribb, és véletlenül sem akarnánk azt a képet felrajzolni, hogy Orbán Viktor ilyenen van, de a beöntéses hashajtás is része lehet a méregtelenítő terápiának. A ilyen-olyan módon méregtelenné vált testet aztán felerősítik gyógyteával, fürdőkkel és masszázsokkal.

Azt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a hosszú életről és hasonló földi jókról beszélő tan forrásának számító országban mintha épp ezek a dolgok nem működnének igazán jól, hiszen Indiában jelenleg átlagosan 67 évet élnek az emberek, miközben Magyarországon például 76-ot. Érdemes megjegyezni, hogy a jelenlegi állás szerint a tudomány sem gondolja az ájurvédát valódi orvoslásnak: bár alaposan el van magyarázva a test és az univerzum kapcsolata, valójában a feltevései nem tudományon, hanem spiritualitáson alapulnak, aminek több köze van az asztrológiához, mint az egészségügyhöz. A gyógynövények főleg a közérzetet javítják és a tüneteket enyhítik a betegségek esetében, ami nagyon messze van sajnos azoknak a jógiknak az ígéretétől, akik a szív- és érrendszeri betegségekkel kezdve a rákig mindenre gyógymódot ígérnek. Ami sokkal nagyobb baj, hogy a különféle gyógynövényből készült szereket pár óriásira nőtt indiai cég intézi, amelyek a minimális követelményeket sem tartják be: 2008-ban egy tanulmány miatt robbant a hír, hogy az USA-ban és Indiában eladott ájruvédikus készítmények 21 százaléka veszélyes mennyiségben tartalmazott nehézfémeket is.

Kinek jó ez az egész? Például a nacionalista Narendra Modi miniszterelnöknek, aki 2014-ben még önállósodott jógaminisztériumot is létrehozott. A minisztérium elsősorban az ország hagyománykövetőbb vidéki lakosságát célozza meg, ahol természetesen nagy a fogadókészség a spirituális gyógymódra. 2021-ben indiai orvosok már tüntetést is szerveztek, amikor kiderült, hogy  a kormány pár egyszerűbb műtétet is lehetővé tesz az ájurvédikus orvosok számára. A kritikusok szerint problémás, hogy a minisztérium segítségével állami pénzből fejlesztenek és népszerűsítenek olyan gyógyszereket és módszereket, amelyeknek egyrészt nem bizonyított a hatása, másrészt sokszor egyszerűen nem vetik alá őket megfelelő klinikai teszteknek. Rák vagy autizmus ellen is fellelhetők ajánlások, és nagy visszhangot váltott ki az is, hogy a koronavírus ellen homeopátiás gyógymódot javasoltak. A Patanjali nevű cég a világjárvány közepén a közmédiában jelentette be Indiában, hogy megtalálta a 100 százalékos hatékonyságú megoldást a Covid ellen, ami egy Coronil nevű gyógynövénykeverék. Talán nem meglepő, hogy az elképesztő mennyiségben azonnal eladott keverék nem volt hatásos a koronavírus ellen annak ellenére, hogy az indiai egészségügyi minisztérium is javasolta, de ez egyáltalán nem rogyasztotta meg a céget, amely máig elképesztő pénzeket termek az ájurvédikus gyógyászati termékekből. 

Ha az Orbán család ilyen kúrára ment, akkor érdemes megjegyezni, hogy a legjobb körből választott vezetőt: a hvg.hu szerint  Krishna Kumar magyarországi gazdasági vállalkozásában, a Brahmayurveda Center Kft.-ben ugyan ő a többségi, 51 százalékos tulajdonos, 49 százaléka pedig a webcam-pornóból birodalmat épített Gattyán György érdekeltségéé, a luxemburgi Docler-holdingé. Gattyán maga is legendásan vonzódik a spirituális megoldásokhoz.

Krishna Kumar saját biznisze egyelőre nem túl sikeres: a lap szerint a Budapesten és Albertirsán üzemelő vállalkozása évek óta tízmilliós veszteséget termel, de persze maga az ájurvédikus gyógyítás sem pénzenergiát ígér. Azt majd talán meghozza a miniszterelnök.

(Felhasznált források: science.org, NPR, Marianne)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.