Hadházy: Reptérre van pénz, a legjobb új gyógyszerekre nincs

  • narancs.hu
  • 2024. június 23.

Belpol

A képviselő a Belügyminisztériumhoz fordul, hogy megtudja, az egyedi gyógyszerigénylések hány százalékát hagyják jóvá.

Európában 2019 és 2023 között 32 olyan gyógyszert engedélyeztek, amely egy-egy betegség ellen áttörő eredményt hozott. Ezek különböző daganatok, a diabétesz és a cisztás fibrózis kezelésében számítanak jelentősnek. A német Süddeutsche Zeitung című lap megnézte, hogy ezek közül az Európai Unió országaiban melyeket lehet megvenni. Arra jutott, hogy Németország és Ausztria polgárai számára az összes figyelembe vett új orvosság elérhető.

Ezeknek a gyógyszereknek a beszerzése más országokban problémát jelent, például Magyarországon a 32-ből 25-höz nem lehet hozzáférni, mert túl drága.

A német lap cikkére Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet

„Egyedi igénylésre, méltányossági alapon a szerencsések megkaphatják ezeket a készítményeket, a cikk szerint 2022-ben 25000 ilyen igénylés érkezett, de minden tizediket elutasították. Azt nem tudjuk, hogy hányan nem is adtak be egyedi kérelmet olyanok, akiknek szüksége lett volna a gyógyszerre, de azt a tájékoztatást kapták, hogy ne is próbálkozzanak. Mert repülőtérre, a Tiborczék által épített sok százmilliárdos irodák megvásárlására, Vodafone-ra van pénz. Korszerű gyógyszerre nincs” – írja a képviselő. 

Hadházy adatigényléssel fordul a Belügyminisztériumhoz, hogy megtudja, mi a sorsa az ilyen egyedi kérvényeknek Magyarországon, hány százalékukat hagyják jóvá.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.