Hajnal Gabriella: Hazugság, hogy az oktatásirányítás nem állt be a pedagógusok mögé

  • narancs.hu
  • 2020. június 27.

Belpol

Szerinte az a probléma, hogy a NAT kritikusai nem olvasták a NAT-ot.

A Klebelbersg Központ elnökét felháborítják a szakmai és érdekvédelmi szervezetek állításai, Hajnal Gabriella szerint a tanárok megkapták a segítséget és nem fordulhatott elő, hogy valaki kért és nem kapott számítógépet. Minderről a Népszavának adott interjúban beszélt.

„Lehetett ilyen véleményeket is hallani, de ezek egyáltalán nem tekinthetők általánosnak. Engem ezek az állítások felháborítanak: egyrészt az oktatásirányítás folyamatosan kézben tartotta és támogatta az eseményeket. Másrészt, akik ezt mondják, és esetleg pontosan tudták előre, hogy ez a vírus jön, akkor jó lett volna, ha szólnak“, mondta Hajnal, aki szerint „azt mondani, hogy az oktatásirányítás, a tankerületek vagy a Klebelsberg Központ nem állt be mögéjük, az egyszerűen hazugság“, mondta.

Az elnök azt is felvetette, hogy a Nemzeti Alaptanterv (NAT) ellen tiltakozók nem olvasták a NAT-ot.„Egyébként, akik tiltakoznak, már több ízben elismerték, hogy nem is olvasták a NAT-ot. Én viszont igen, és azt gondolom, hogy jó és előremutató.“

Hajnal szerint a szülők egymást hergelték a NAT ellen: „Körlevelet indítottak, amelyben a többi szülőt is tiltakozásra szólították fel. A levélben konkrétan oda volt írva, hogy bár ők nem olvasták, de elhiszik a tanároknak, hogy ez egy rossz NAT. Mégis mindenki úgy tett az országban, mintha a NAT szakértője lenne. Folyamatosan arról lehetett olvasni, a magyar tantervből kihagyták ezt, kihagyták azt, a valóság ezzel szemben az, hogy a hiányzónak vélt alkotók döntő többsége benne van…  Ez is azt mutatja, hogy a tiltakozók egy jó része nem, vagy nem kellő figyelemmel olvasta a NAT-ot. „

Arról, hogy pontosan mely írókat radírozza ki, és kiket sorol hátrébb az új NAT, itt beszélgettünk Veres András tankönyvíróval, irodalomkutatóval.

Hajnal szerint az iskolaőrséggel kapcsolatban is félreértértés, esetleg „szándékos félremagyarázás“ van a közbeszédben: "az iskolaőrség feladata a pedagógusok és a gyermekek biztonságának és az iskola rendjének a védelme, nem pedig a félelemkeltés. (..) Nem „erőből” fogják kivezényelni őket.“

Figyelmébe ajánljuk