Harmincezren voltak kíváncsiak a méregdrágán újjáépített Aranyvonatra

Belpol

A Horthy-korszak egyik szimbólumának számító ereklyevagont több mint háromszáz millió forintból rekonstruálták.

Már több mint 30 ezren tekintették meg az Aranyvonatot, amely vasárnap estig várja a látogatókat – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vasárnap az MTI-vel.

Mint írták: augusztus 20-án az Alkotmány utcában állították ki a hajdani Aranyvonat egyik rekonstruált vagonját – azt az ereklyeszállító kocsit, amelynek eredetije 1938-ban azért készült, hogy körbevihesse az országban a Szent Jobbot. Az Aranyvonat továbbra is várja a látogatókat – hogy hol és mikor, arról ide kattintva lehet tájékozódni.

 A bizánci stílusban épített, majd felújított vasúti kocsi a Horthy-korszak egyik kiemelt látványosságának számított (nem azonos tehát  a nyilasok által összerabolt, több milliárd dollárnyi értékű aranyat és kincset szállító szerelvénnyel) . A vagont 1938-ban – István király halálának 900. évfordulóján, és a Magyarországon akkor először megrendezett Nemzetközi Echarisztikus Kongresszus alkalmából – mutatták be. Az Aranyvonatot 1938 és 1941 között több alkalommal is országjáró útra küldték a királyi ereklyével, ellátogatott a bécsi döntések után visszacsatolt országrészekbe is. A szerelvény a II. világháború során eltűnt, talán meg is semmisült.

Mint a Népszava írja, a Királyi Koronaőrök nevű hagyományőrző csoport az elmúlt tíz évben kitartóan lobbizott azért, hogy a díszes kocsit újraépítsék. Célt is értek, hiszen az Aranyvonatot több mint 330 millió forintból restaurálták a Nemzeti Múzeum, közvetetten pedig az Emberi Erőforrások Minisztériumának megbízásából: a korszerű vasúti kritériumoknak megfelelően átépített vagon állítólag a 120 kilométer/órás sebességet is bírná és klímaberendezés működik rajta.

A vagont eredetileg 2020 első félévében – a Budapestre szervezett 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszussal – egy időben akarták a nagyközönség előtt is bemutatni, de a koronavírus-járvány felülírta mindkét tervet.

 

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.