Egy szerda este megjelent kormányrendelet háromszorosára emelte az úgynevezett magisztrális gyógyszerek, azaz a gyógyszertárban helyben kikevert készítmények készítési díját – szúrta ki a Telex. A Pintér Sándor belügyminiszter mint egészségügyért felelős kormánytag által jegyzett 47/2023. (XI. 15.) BM rendelet értelmében
az új díjszabás már november 16. csütörtöktől érvényes.
A lap emlékeztetett, az elmúlt napokban heves szakmai vita bontakozott a magisztrális gyógyszerek körül, miután Novák Hunor gyerekorvos egy Facebook-bejegyzésben arról számolt be, hogy anyagi okokból több gyógyszerész megtagadta az általa felírt, helyben elkészítendő gyógyszer elkészítését. Ahogy azt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) is megerősítette, erre nem lenne jogi lehetőségük a gyógyszerészeknek. Az elkészítés megtagadását a Novák Hunor által megkeresett egyik érintett patikában azzal indokolták, hogy a szükséges alapanyagok nem voltak készleten, a beszerzésük pedig költséges, és mivel csak nagyobb kiszerelésben érhetők el, a ritkán használt alapanyag megmaradása jelentős veszteséget jelent. A bejegyzés miatt számos gyógyszerész felháborodásának adott hangot, amiért Novák Hunor a nyilvánosság előtt kritizálta őket.
A reakciók között előkerült a logisztikai problémák és az állami alulfinanszírozottság problémája mellett az is, hogy a gyógyszerészek gyakran találkoznak rossz magisztrális receptekkel.
Úgy tűnik, az áremeléssel legalább a finanszírozás problémájára reagált a kormány. A szerdai rendelet a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerekről és a támogatás összegéről szóló 1/2003. (I. 21.) ESZCSM rendeletet módosítja, ezen belül is „A magisztrális gyógyszerek közfinanszírozás alapjául elfogadott ára részeként figyelembe vehető készítési díjak” című táblázatot: minden felsorolt részköltséget a háromszorosára emel.
(Címlapképünk illusztráció)