Hetekig nem volt melegvíz a tatabányai kórház pszichiátriáján

  • narancs.hu
  • 2024. november 18.

Belpol

A kórházi karbantartási és javítási munkákat is központosították, ezért tarthatott ennyi ideig a javítás. 

Heteken keresztül nem volt melegvíz a tatabányai megyei kórház (hivatalosan: Komárom-Esztergom Vármegyei Szent Borbála Kórház) pszichiátriai osztályán, ezért az ápolók literes vízforralókban melegített vízzel, lavórral fürdették a betegeket – írja a Válasz Online. 

Az osztályon 75 ágy van, az önmaguk ellátására kevésbé képesek a földszinten kapnak helyet, az első emeleten pedig azok, akik jobb állapotban vannak és képesek például egyedül tisztálkodni, lezuhanyozni – már ha van ehhez meleg víz.

Mint a lap rámutat, idén lépett életbe az az újabb központosítás, amelynek eredményeként a kórházak már nem maguk intézik, ha valami elromlik náluk. Ennek megfelelően a lapot az egészségügyért felelős Belügyminisztériumból előbb az Országos Kórházi Főigazgatósághoz (OKFŐ) irányította, amely viszont azt közölte, hogy a műszaki üzemeltetési kérdések megválaszolásában "sem az OKFŐ, sem a kórház nem illetékes", hanem a Pénzügyminisztérium háttérintézményeként működő Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF), amely idén januártól országosan felel a belügyhöz tartozó egészségügy kórházainak műszaki üzemeltetéséért, karbantartásáért is. 

Korábban a kórházak maguk szóltak az alkalmazásukban álló, helyi műszaknak, hogy gond van, amely megjavította, ami elromlott, aztán az egészségbiztosító (NEAK) megtérítette a költségeket. Most ezzel szemben a KEF rendszerében kell jelezni a problémát egy országos központnak, amelyhez havonta húszezer bejelentés is érkezik. A lap nem kapott választ arra a kérdésére, hogy mi alapján rangsorolják a beérkező problémákat. 

A javítási munkákat ráadásul nem a KEF állománya végzi, hanem egy NER-közeli cég, a B+N Referencia Zrt. Ez a Kis-Szölgyémi Ferenc tulajdonában álló vállalat gondnoki, karbantartási és takarítási munkákat vállal, ezért a „NER kedvenc takarítócégeként” híresült el, tulajdonosa Mészáros Lőrinc és Szíjj László után a legtöbb közbeszerzést zsebelte be az elmúlt években, idén márciusban például pár napon belül a MÁV és a KEF tenderén összesen 106 milliárd forint értékben nyert. A cég árbevétele 2020-ra ugrott meg nagyon, a Transparency International összesítése szerint 2019 és 2021 között több mint 532 milliárd forint értékben nyert el megbízásokat. A B+N 2021-ben volt a csúcson 127,5 milliárdnyi árbevétellel és több mint 19 milliárdos adózott eredménnyel, ez mostanra némileg csökkent: tavaly 111,9 milliárdos árbevételre és 8,58 milliárdos nyereségre, amelyből Kis-Szölgyémi 2,35 milliárd forintnyi osztalékot vett ki.

A B+N a Válasz Online megkeresésére azt közölte, hogy a tatabányai kórházból október 30-án érkezett bejelentés a KEF-hez arról, hogy két épületben és a nővérszállón a melegvíz-ellátás akadozik. A KEF a protokollnak megfelelően értesítette a cég munkatársait, akik kivizsgálták a problémát és gépészeti hibát állapítottak meg. "A hiba elhárításához szükséges alkatrészek beszerzését és a munkálatokat megkezdték, november 8-ra a melegvíz-szolgáltatás helyreállt" – közölték, bár a melegvíz-szolgáltatás valójában október 17-én már akadozni kezdett. A lap szerint az online bejelentő rendszerekben kavarodhatott el valami, ezért csúszhatott két hetet már a hibabejelentés időpontja is. 

A kórház azt közölte, hogy ők haladéktalanul jelezték a problémát, és a KEF is azonnal felkérte a B+N-t a javításra. Azt is írták, egy olyan alkatrész cseréjére volt szükség, amely a hazai alkatrészszállítónál nem állt rendelkezésre, ezért végül egy helyettesítő alkatrészt építettek be, de így már lett melegvíz. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk