Hétvégén három évre bezár a Szépművészeti

  • Hamvay Péter
  • 2015. február 14.

Belpol

Újraparkosítják a Hősök terét, visszaépítik a közlekedési csarnokot, kiteszik a Mezőgazdasági Múzeumot, felújítják a román csarnokot – dübörög a Liget Budapest.

Búcsúbulit tart a Szépművészeti Múzeum: szombaton hajnal kettőig többek között Zagar-koncerttel, vasárnap klasszikus múzeumi programokkal várják a látogatókat. A Liget Budapest projekthez kapcsolódóan ugyanis a közgyűjtemény mintegy 7,5–8 milliárd forintba kerülő műszaki felújítása kezdődik el hétfőn, ami miatt 2018 tavaszáig zárva lesz az épület. A gyűjtemény legfontosabb, néhány tucat darabja a Nemzeti Galéria falai között lesz majd látható addig.

false

 

Fotó: Németh Dániel

A Szépművészeti felújításának legfontosabb eleme a háborúban súlyosan megsérült, azóta raktárnak használt, ma is részben romos román csarnok felújítása. A dúsan festett csarnokot raktárnak használták a háború óta, a hetvenes években salgóelemekből többemeletes tornyot is építettek ide, ami a régi képtár egyik raktára volt, a csarnok többi részében pedig a múzeum 1900-as évek elejétől gyűjtött, több száz darabból álló gipszmásolat-kollekcióját zsúfolták össze. A kollekció az egyetemes szobrászatot kívánta szemléltetni, ám már születése után nem sokkal elavultnak számított a másolatok gyűjtése, kiállítása – mondta Szőcs Miriam, a régi szoborgyűjtemény vezetője a felújítás előtt lévő csarnok pénteki bejárásán.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Kezdetben vegyesen szerepeltek a kiállításokon másolatok és eredeti darabok, de 1926-ban a múzeum akkori igazgatója, Petrovics Elek kivette a közgyűjtemény kiállításaiból a gipszeket, és azokat részben a  román csarnokban mutatta be. Jó néhány műtárgy még mindig azon a helyen van, ahová csaknem 90 éve tették – olvashatók mellettük a korabeli feliratok is. A háború alatt csak a múzeum eredeti tárgyait menekítették, a gipszeket a román csarnokba hordták össze, ami aztán soha többé nem nyílt meg a nagyközönség számára. Baán László főigazgató szerint a több száz darabos gyűjteményt, melynek egy része megsemmisült az évtizedek során, most újra leltározzák, restaurálják, és bemutatják. Az antik anyagot a komáromi Csillagerődben, a középkori és reneszánsz kollekciót pedig a Szabolcs utcai, szintén a Liget-projekt részeként felépülő raktár- és restauráló-központban helyezik el, egy látványraktárban.

false

 

Fotó: Németh Dániel

A főigazgató szerint ismét kiállítóterem lesz az úgynevezett Michelangelo Terem is, mely ma egy galériával két emeletre osztott hivatalként funkcionál. Összekötik a földszinti ion és dór piramisokat is, ezzel létrejön egy 1200 négyzetméteres új, időszaki kiállítótér. Az egyiptomi gyűjtemény is új helyre költözik az épületen belül, a helyén pedig étterem lesz. A Szépművészeti felújítására és a Liget Budapest projektre idén 15,8 milliárd forintot szán a kormány, ebből 4,1 milliárdról már határozott a kabinet, 11,7 milliárdra pedig kötelezettséget vállalt – mondta a főigazgató.

A sokat vitatott múzeumfejlesztés új elemekkel is bővült. Helyreállítják a Közlekedési és Műszaki Múzeumnak helyet adó egykori Közlekedésügyi Csarnokot, mely a háborúban súlyosan megsérült, és a felismerhetetlenségig átalakították. Az épület visszakapja a világháború után lebontott felső szintjét és kupoláját is, továbbá egy plusz föld alatti szinttel bővül. Ugyanakkor nem fér el benne a Közlekedési és Műszaki Múzeum jelenlegi kiállításán látható néhány nagy közlekedési eszköz. A PeCsa lebontásával pedig a repüléstörténeti kiállítás is megszűnik. Jelenleg nincs döntés arról, hogy hol kapnak végleges helyet a vonatok és a repülők. Előbbiek ideiglenesen – hiszen a múzeum áprilisban bezár – valószínűleg a Vasúttörténeti Parkba kerülnek, s talán a Közlekedési Múzeum is itt kap átmeneti szállást egy könnyűszerkezetes épületben. Hiába építik újra a múzeumot, a máig kiállítóhely nélküli, jogilag a Közlekedésihez csapott Műszaki Múzeum anyaga ismét nem kerül közönség elé, és egy egyébiránt nagyon hiányzó science múzeum sem jön létre, holott az ilyen profilú intézmények világszerte a legsikeresebb múzeumoknak számítanak.

A Mezőgazdasági Múzeumnak viszont mennie kell a Vajdahunyadvárból. Ide részben a bor, a gasztronómia és a hungarikumok köré épülő bemutató-árusító helyet terveznek, amelynek kialakításába a múzeumot is bevonnák, részben a millennium korára emlékező tárlatot terveznek. A Mezőgazdasági Múzeum helyét még keresik, de Baán tervei szerinte egy  8–10 hektáros szabadtéri bemutatóterülettel rendelkező múzeum lesz belőle. Logikusnak tűnne, hogy a szentendrei skanzen kapja meg a feladatot, de Baán szerint a múzeum önálló marad, és Budapesten lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.