A magyar kormány minden rendelkezésére álló eszközzel – anyagi, humán és jogi erőforrásokkal – azon dolgozik, hogy megfékezze a ragadós száj- és körömfájás terjedését – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádióban. A fertőzött telepeken már zajlik a mentesítés, a fertőtlenítés és a vakcinázás, hogy a vírus kibocsátása minimálisra csökkenjen.
Felállt az állategészségügyi operatív törzs, hogy a védekezéshez a rendészeti, rendvédelmi szervezeteket is integrálva, minden előttük álló akadályt gyorsan leküzdve, miniszteri hatáskörön túlnyúló hatékony intézkedéseket tudjanak biztosítani
A miniszter kiemelte: a fertőzött területeken rendőri jelenlétre is szükség van, többek között a katasztrófaturizmus megelőzése, valamint a telepek biztonsága érdekében, miután egy esetben éjszaka ellopták a fertőtlenítő-szivattyút. Az állattartók folyamatos tájékoztatást és segítséget kapnak, miközben a hatóságok együttműködnek az önkormányzatokkal és a lakossággal is.
Az agrárminisztert korábban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke bírálta a járványvédekezésért, akkor még azért, mert nem működtek a fertőtlenítőpontok és nem vettek részt a rendvédelmi erők a védekezésben.
Nagy István most arról beszélt, hogy a védekezés hatalmas anyagi veszteséggel és érzelmi teherrel jár az érintett gazdák számára. Sok esetben az állattartók életük munkáját veszítik el, még úgy is, hogy az előírásokat betartották. A kormány állami kártalanítást nyújt, a munkavállalók bérét az állam átvállalja a bérgarancia alap terhére, továbbá a telepek tulajdonosainak hiteltörlesztését egy évre felfüggesztik.
A pénzügyi könnyítések részeként a kormány újabb intézkedést hozott: 2026. április 30-ig hitelmoratóriumot biztosít azoknak az állattartóknak, akiket hatósági járványügyi intézkedés – például állatfelszámolás, zárlat vagy szállítási korlátozás – érintett. A moratórium nem automatikus, az érintetteknek írásban kell jelezniük a hitelező felé, hogy élni kívánnak vele. A moratórium alatt felhalmozódott kamatot egyenlő részletekben, a hátralévő futamidő alatt kell majd visszafizetni.
A járvány miatt több megyében szigorú intézkedések vannak érvényben: Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye három járása biztonsági zónává vált, ahonnan csak belföldi vágásra lehet állatot kiszállítani. Az ország többi része ugyanakkor mentessé vált, így – a regionalizáció elve alapján – onnan elindulhat a bárányexport, ami különösen fontos a húsvéti időszakban. A kormány egyeztet Ausztriával, hogy a kiszállítások akadálytalanul haladhassanak Szlovénia és Olaszország felé.
A miniszter jelezte: a következő kihívás a sertéságazat kezelése, ahol a kiszállítások elmaradása miatt már csaknem 40 ezer hízó torlódott fel a térségben. Ezért különösen fontos, hogy minden telepnek saját állatorvosa legyen, és az állategészségügyi szabályokat maradéktalanul betartsák, mert "eltitkolás" esetén a járvány gyorsan továbbterjedhet.
Nagy István zárásként hangsúlyozta: Magyarország alapvető érdeke, hogy a betegség megfékezésével helyreálljanak az exportlehetőségek, és a magyar állatállományt sikerüljön megvédeni.