Hogy mik vannak? A kormány fellép az EU-projektek túlárazása ellen

  • narancs.hu
  • 2018. október 14.

Belpol

Mostantól elvileg bizonyítani kell a településfejlesztési pályázatoknál, miért épp annyi pénzre van szükség, amennyire.

„Olyan költség elszámolása maradéktalanul nem lehetséges, amelyről bizonyítható, hogy az a piaci árak jellemző szintjét meghaladta” – áll a kormány hivatalos uniós pályázati oldalán lévő tájékoztatóban. A határozottnak tűnő üzenet mellett két uniós fejlesztési program példája alapján rögzítik, milyen esetekben és hogyan kell egységes szabályok mentén alátámasztani a piaci áraknak való megfelelést.

Ekképp fogná vissza a kormány a túlárazást az uniós projekteknél – írja a Portfolio.

A szigor a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programot (TOP) és a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Programot (VEKOP), vagyis a magyarországi települések támogatására irányuló pályázatokat érinti.

Az új útmutatóval csökkenhet az uniós auditok és az emiatt elvárt büntetések kockázata. Az uniós pályázatokon tapasztalható túlárazás miatt, mint ismert, számtalan kritika érte a hatóságokat. Emiatt utasította el az Európai Bizottság az M4-es autópálya építésének a támogatását, vagy az Elios közvilágítási projektjeinek ármeghatározása (és egyéb visszásságok miatt) vizsgálódott az OLAF is.

A szigorítás azért nem olyan vészes, hisz’ az árszint nem olyan alacsony – ma jóval magasabb az átlagos árszint például az építőiparban, mint egy-másfél évvel ezelőtt. De a felső korlát mindenesetre szabályozhatja a további áremelkedést.

A piaci ár igazolása a pályázó feladata, amit a hatóság ellenőrizhet.

A Portfolio szerint feltételezhető, hogy több részletszabályt is Brüsszelben írtak, vagy legalábbis a bizottság kedvére akartak tenni a megalkotásukkor. Például elvárják, hogy legalább három árajánlatot nyújtsanak be a kifizetési igényléskor, ezeknek pedig függetlennek kell lenniük a megrendelőtől és egymástól is. Ettől eltérni csak egyedi engedéllyel lehet.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.