Az iskolai bombariadó ráébreszti az embert sebezhetőségére és kiszolgáltatottságára. Ha több száz intézményt ér fenyegetés, az még jobban megrémiszthet felnőttet, gyereket egyaránt. Ilyenkor fontos, hogy a felnőttek komolyan vegyék a helyzetet és figyeljék a gyerekek reakcióit – figyelmeztet a Hintalovon Alapítvány csütörtöki közleménye, amelyet az országszerte 268 iskolát érintő fenyegetésre reagálva adott ki.
A szervezet szerint nagyon fontos, hogy a felnőttek őszinték legyenek, mert a gyerekeknek joguk van érteni, mi történik körülöttük.
„Ez persze nem jelenti azt, hogy a frászt kell rá hozni, vagy a korának nem megfelelő részletekkel elhalmozni. Jó kiindulási alap lehet megkérdezni, hogy mi az, amit már tud, mit gondol, aztán ehhez az információhoz igazítani a mondanivalónkat. Így nem fokozzuk a már meglévő szorongását” – írja a szervezet.
Fontos, hogy a gyerekek ne maradjanak egyedül az érzéseikkel, mert bár ilyenkor nem látszik, mi játszódik le bennük, és hajlamosak elviccelni a dolgot, de közben félelem, szorongás, pánik, düh és tehetetlenség is munkálhat bennük. A felnőtteknek is tisztában kell lenniük saját érzéseikkel, és azzal is, hogy az hatással lehet a gyerekekre.
„Amikor egy szülő aggódik a gyereke biztonságáért, akkor nehéz az érzelmeit szabályozni. Természetesen nem kell eltitkolni, ha mi is aggódunk, megijedtünk, de ahhoz, hogy a gyereket meg tudjuk nyugtatni, jó, ha nem reagáljuk túl a helyzetet. Ugyanígy a bombariadó elbagatellizálása sem segít a gyereknek. Hallgassuk meg és fogadjuk el az érzéseit. Érdemes ilyenkor a tényekre fókuszálni: hogy az iskola gyorsan reagált, hogy minden iskola rendelkezik olyan protokollal, amely az ilyen helyzetekre ad útmutatást, hogy igyekszik tájékoztatni a szülőket a helyzetről, hogy a szülőtársak ilyen esetekben nagyon össze tudnak fogni és tájékoztatják egymást is” – fogalmaz a Hintalovon Alapítvány.
A szervezet szerint különösen nagy jelentősége van annak, hogy a felnőttek együttműködjenek, és türelmesek legyenek, mert az eset lelki hatásai később, elhúzódva is megjelenhetnek. Segít, ha az iskola és a szülők közösen a gyerekekkel megbeszélik, ami történt, és bárki kérdezhet.