A körtesárga falról, homlokzati timpanonról potyog a vakolat. Az egyik ablakon üveg helyett farostlemez. Az ereszcsatornából kihajtott egy kis fa. A település szélén lévő épület bejárati ajtajain új, A4-es lapokon nyomtatott feliratok: „taekwondo”, „néptáncosok”. Innen tudták a legutóbbi falunap fellépői, hol öltözhetnek át a műsor előtt és után. Ilyen most Óföldeákon az egykori földesurak otthona, a Návay-kúria.
Az 1860-as években épült, az államosítás után egyebek mellett művelődési háznak, mozinak használták, végül büfé működött benne. Az ajtók zárva, de a megyei napilap július 6-i cikkéből lehet tudni, hogy odabenn nincs semmi.
Az épületet fölújítják. Simonné Sinkó Erika óföldeáki polgármester a Narancsnak is elmondta, hogy a 450 lelkes Csongrád-Csanád megyei település önkormányzata egy európai uniós, Interreg-pályázaton indult a romániai Temes megyei önkormányzattal közösen. Nyertek. A határ másik oldalán egy vár újul meg, ideát pedig a Návay-kúria 1,748 milliárd forintból. Az óföldeákiak azt tervezik, hogy az eredeti kinézetének megfelelően renoválják, rendezvényházat alakítanak ki benne szálláshelyekkel, korhű berendezéssel. A kúria ősparkján keresztül lehet eljutni a mély árokkal körülvett középkori erődtemplomhoz, amelynek huszártornya nagyon látványos, az M43-as autópályáról nézve rögtön feltűnik.
Amikor 1845-ben a Tisza és a Maros árvize károkat okozott, a család a birtokának magasabban fekvő részén adott új házhelyeket a cselédeknek. A többség átköltözött, így létesült a szomszédos Földeák – ma 2900-an lakják –, de közben a régi falu sem néptelenedett el. Az erődtemplomot egy időben ugyan magtárrá fokozták le, de aztán újból templom lett, bővítették is, a hétéves szibériai fogságból hazatért László uraság fogadalma nyomán.
Miska bácsi mindent elkövet
Óföldeákot – amely az eredeti Földeák – az 1330-as évekből való pápai tizedjegyzék már egyházas helyként említi. A 16. században a török kori dúlások nyomán elnéptelenedett, csak 1723-tól lakták be újból. Hat évvel később a környék a Návayak birtoka lett, az ott élők zöme a család földjein dolgozott.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!