„A rendőrök is emberek, ahányan vannak, annyifélék. Különböző családi háttérrel, neveltetéssel, meggyőződésekkel, elvekkel. Azt szokták mondani, ki milyen ember, olyan szakember, így sokan sokféleképpen tekintettek a Pride-ra, a résztvevőkre. A bizonytalanság fennállhatott, és az sosem jó. A törvénykezésről megvan a saját véleményem, ezt megtartanám magamnak. Azt viszont el lehet mondani, hogy a hatalom politikai húzásai végső soron mindig a rendőrségen csattannak, amely szinte sosem jön ki jól belőle” – fogalmaz egy rendőrként dolgozó forrásunk.
Dehumanizálás, fenyegetés
Orbán Viktor februári útmutatója („a Pride szervezői ne bajlódjanak az idei felvonulás szervezésével”) és a gyülekezési jog márciusi korlátozása (a rendezvényeknek tekintettel kell lenni „a gyermekek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez való jogára”) után éppen a Fidesz politikusai tudtak a legkevésbé mit kezdeni az idei Pride-dal. Hol betiltást emlegettek, hol valami másról hadováltak, hol a rendőrségre mutogattak, majd miután Karácsony Gergely főpolgármester önkormányzati szervezésű szabadságünnepként az esemény megtartása mellé állt, és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is a Pride engedélyezésére hívta fel a magyar hatóságokat, Orbán Viktor mattot kapott. Ez még akkor is így van, ha a harcias kormánypárti kijelentések felerősödtek, a rendőrség bírságolást helyezett kilátásba, sőt nyílt fenyegetőzés is volt – ez szokás szerint nem közvetlenül a Fidesztől, hanem a csatlósaitól hangzott el. Ám a VSquare oknyomozó portál értesülése szerint maga Pintér Sándor belügyminiszter is közölte Orbánnal, hogy a karhatalom nem fogja megakadályozni, pláne nem szétverni a rendezvényt, bár a súlyos pénzbírságok ekkor még a pakliban voltak.
A folyamatos kormánypárti hergelés és félelemkeltés ellenére az idei Pride-ra több százezer fő látogatott ki. A szélsőjobbos ellentüntetőknek mindösszesen annyit sikerült elérniük, hogy az általuk lezárt Szabadság híd helyett az Erzsébeten ment át a békés, ünneplő tömeg, amely a Műegyetem rakparton felállított színpadig menetelt. A rendezvényről készült légi felvételek bejárták a világsajtót, a legmerészebb becslések szerint 400 ezer embernél is többen lehettek a felvonuláson. Bár a hatóság emberei pár nappal korábban térfigyelő kamerákat szereltek fel az útvonalon, s egyéb módokon is kameráztak, s a hírek szerint bevetették a kínai technológiával működő arcfelismerő rendszert is, végül korrektül asszisztálták végig a rendezvényt: atrocitás, igazoltatás nem történt, az ellentüntetők maroknyi csoportját elzárták a tömegtől.
Az esemény után sokan várták, hogy tömeges bírságolás indul, de másfél héttel a Pride után a rendőrség közleményben jelezte, hogy a tüntetőket nem vonja felelősségre – a jelek szerint nem tudták feloldani a kormány és a fővárosi önkormányzat jogi álláspontja között feszülő ellentmondást. Pankotai Lili civil aktivista ellen külön feljelentés született, a rendőrség ezt az eljárást megszüntette. Az már más kérdés, hogy a szervezőket éri-e retorzió, ugyanis ellenük jelenleg nyomozás zajlik.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!