„A paksi bővítés uniós jóváhagyása politikai döntés volt, aminek jogi alapjai alaposan megkérdőjelezhetők. Egy kiadványban foglaltuk össze a decemberben hivatalosan is nyilvánosságra hozott döntés elemzését, amelyből kiderül: szinte semmi sincs rendben az érveléssel, leszámítva annak a ténynek a megállapítását, hogy Paks II. súlyosan veszteséges lesz” – olvashatjuk Jávor Benedek Facebook-oldalán.
A politikus blogján ír arról, hogy az Európai Bizottság különös körülmények között hagyta jóvá a paksi bővítést. Jávor alaposan körüljárta a döntést, és egy összefoglalót készített, amiből jól látszik, az anyag támadható, tele van valótlan, egymásnak ellentmondó állításokkal. Szerinte a Bizottság döntése jogilag súlyosan kifogásolható, amit más uniós tagállamok nyugodt szívvel megtámadhatnak.
Jávor érvei szerint például:
- nem reálisak a várható energiafogyasztásra adott előrejelzések,
- nem vizsgálták meg az alternatív megoldásokat,
- nem életszerű és aligha tartható a 12,5 milliárd eurós költségbecslés,
- a magyar kormány állításaival szemben (miszerint profitot fog termelni Paks II.), a döntés egyértelművé teszi, hogy a költségek jelentősen, akár ezer milliárd forinttal meghaladják a bevételeket, tehát súlyosan veszteséges beruházásról van szó,
- az is kérdéses, hogy Paks II. nem lesz közpénzből „túltámogatva”, hogy látszatprofitot termeljen az adófizetők befizetéseinek terhére,
- és hamis a magyar kormány Bizottság által elfogadott azon érve is, hogy az állami támogatás nem fogja torzítani az árampiacot.
Az érvekről az alábbi kiadványban olvashatnak bővebben:
paksstateaid_final_-1formatedv6.pdf
null