Jönnek a kínai rendőrök?

  • narancs.hu
  • 2024. március 3.

Belpol

A magyar és a kínai kormány biztonsági megállapodásának lehet ez az eredménye.

"A Die Welt német újság is részletesen ír arról, hogy a 'szuverenitásvédő' magyar kormány 'biztonsági együttműködési megállapodást' kötött a kínaiakkal. Orbánék nem dicsekednek vele, hogy ez mit jelent, de a lap szerint pl. valószínűleg beengedjük a kínai rendőröket és megengedjük nekik, hogy saját állampolgáraik után kémkedjenek. Jobb esetben csak utánuk" – írja Facebook bejegyzésében Hadházy Ákos. A független parlamenti képviselő ezért betekintést kért az együttműködésről szóló dokumentumokba.

A megállapodásra február 17-én került sor, a Budapesten megrendezett kínai–magyar rendészeti csúcstalálkozón. Az eseményen Vang Hsziao-hung kínai közbiztonsági miniszter Pintér Sándor belügyminiszterrel és Orbán Viktorral is tárgyalt.

A miniszterelnökkel folytatott találkozón Kína felajánlotta, hogy közbiztonsági kérdésekben is támogatja Magyarországot, amelyre stratégiai partnereként tekint – adta hírül a Reuters.  Vang úgy nyilatkozott, bízik benne, hogy a biztonsági együttműködés a kétoldalú kapcsolatok új csúcspontját jelenti majd. A tárcavezető szerint ezek az erőfeszítések olyan területekre terjednének ki, mint a biztonság és a bűnüldözési kapacitások kiépítése. 

Vang és Pintér aláírták a bűnüldözési és biztonsági együttműködésről szóló dokumentumokat, azonban ennek részleteit nem közölték. 

"Mi szeretnénk Kína európai hídfőállása lenni. A kínai nagyvállalatok Magyarországot már fontos célországnak tekintik” – jelentette ki Nádasi Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar-Kínai Tagozata elnöke egy tavaly októberben, Kínában megrendezett konferencián, melyen Orbán Viktor és Putyin is részt vett.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.