Sajtótájékoztatón jelentette be kedden délután Karácsony Gergely főpolgármester, hogy a Fővárosi Törvényszék jogerős döntése is kimondta, hogy az állam jogellenesen inkasszálta a Fővárosi Önkormányzat számláját. Mint fogalmazott, ezzel megerősítették azt, hogy a fővárosra kivetett kormányzati szolidaritási hozzájárulás mértéke törvényellenes volt.
Ezt kimondta a bíróság korábban is, az Alkotmánybíróság pedig tavaly októberben megerősítette, hogy vannak jogi aggályok a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatban, most ez alapján mondta ki ismét a bíróság, hogy túlzó volt a levont szolidaritási hozzájárulás. Mint mondta, ez a 2023-as évre vonatkozik, emellett külön pert indítottak a 2024-es évre is, ennél még várnak az ítéletre.
Karácsony azt mondta, a bíróság döntése azt jelenti, hogy az államkincstárnál van 28 milliárd 300 millió forint (plusz kamatok), amely a fővárost illeti, ezért azt várják, hogy a bírósági döntés után kiutalják majd a pénzt, ha nem, akkor kártérítési pert indítanak az állammal szemben. A 2024-es szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos perben 40 milliárd forint a tét.
Mint ismert, hétfőn aláírták a rákosrendezői terület eladására vonatkozó szerződést (ez az a terület, ahova arab befektetők a "mini-Dubajként" elhíresült beruházást tervezik), Karácsony pedig ezután követelte a rákosrendezői adás-vételi szerződés nyilvánosságra hozását. A nyomásra a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kedden végül nyilvánosságra hozta a szerződést. Mint Karácsony most bejelentette,
a főváros jogi csapata azt találta benne, hogy a Budapesti Közműveknek elővásárlási joga van a teljes területre,
mert a távhő miatt a főváros kis részben tulajdonosa a területnek, ezért elővásárlási joga van, sőt, ha nem mond le erről, akkor a szerződés nem is léphet hatályba.
"Eszünk ágában sincs erről lemondani, hiszen épp most kerestünk a fővárosnak 28 milliárd forintot, mi mást tehetnénk, mint hogy ebből megvásároljuk Rákosrendező teljes területét" – fogalmazott Karácsony. Később kérdésre hozzátette, azt tudták, hogy van egy kisebb résztulajdonuk a területen, de azt nem, hogy mi van a szerződésben, ezért követelte, hogy hozzák nyilvánosságra. Bár bizonyos mellékleteket úgy szkenneltek be, hogy nem olvashatóak, az elővásárlási jog tisztán benne van.
Az összeget a szerződés szerint 2039-ig kell kifizetnie az új tulajdonosnak, 10 napon belül kell az első részletet, ez 12,7 milliárd forint, erről a jövő heti közgyűlésen fognak dönteni, hogy felhatalmazzák a Budapesti Közműveket, hogy éljen az elővásárlási jogával és vegye meg a területet. A következő részletet akkor kell kifizetni, amikorra az állam elvégezte a maga szabályozási feladatát a beruházásokhoz, az utolsó részletet pedig 2039-ig kell csak befizetni.
"Ha mi leszünk a tulajdonosok, akkor egy teljesen más beruházás érdekében egy nemzetközi ingatlanhasznosítási pályázat révén megvalósítjuk azt, amire Budapestnek valóban szüksége van, nem felhőkarcolókat, hanem parkvárost fogunk építeni" – mondta Karácsony, aki hozzátette:
"arra készen állunk, hogy az első részletet kifizessük".
Azt is mondta, reméli, hogy ezt minden fővárosi közgyűlési támogatni fogja, a Fidesz is, mert a terület a főváros kezében lesz a legjobb helyen. "Nekünk megér ennyit" – mondta Karácsony a fizetendő összegről, amely szerinte ráadásul a töredéke annak, amennyit a terület ér.
A nyilvánosságra hozott rákosrendezői adás-vételi szerződésben egyébként a Telex összefoglalója szerint az szerepel, hogy az állam nettó 59.286 forint / négyzetméter áron adta el a terület nagy részét. Bár Lázár János építési és közlekedési miniszter korábban azt mondta, nem épülnének 500 méteres felhőkarcolók a területre, a szerződésben igenis szerepenek 250 és 500 méteres legnagyobb beépítési magasságok is.
Lázár ráadásul a magyar törvényekre hivatkozva mondta, hogy azok tiltják az 500 méteres felhőkarcolókat, a szerződésben viszont Vitézy Dávid posztja szerint "gyakorlatilag minden magyar jogszabály és építési szabály alól felmentik az arab beruházókat", még a légiközlekedéssel kapcsolatos szabályokat is figyelmen kívül hagyhatják a felhőkarcoló építői, ahogy minden kerületi és fővárosi előírást.
Vitézy a posztja alatt egy kommentben egyébként szintén kitért az elővásárlási jogra. Azt írta: "A szerződés tartalmaz elővásárlási jogot az egyik fővárosi közszolgáltató számára. Érdekes kérdés lesz, hogy ez hogy nem tűnt fel senkinek eddig az érintett cégnél és a fővárosnál. De ha ezzel tud most élni a Főváros, akkor élnie is kell."
A szerződés szerint egyébként az államnak az utolsó részlet kifizetéséig joga van a terület egy részének visszavásárlásához, amennyiben a szerződés mellékletében megjelölt közlekedési céljaihoz szüksége van az érintett területekre.
Karácsony a bejelentéséről egy posztban is megemlékezett: