"A kormány végre meghátrált, amit már évekkel ezelőtt kellett volna, azt ma elismerték: mini-Dubaj helyett győzött Budapest érdeke" – ezzel kommentálta Karácsony Gergely budapesti főpolgármester azt, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón bejelentette, a kormány tudomásul veszi, hogy a főváros él az elővásárlási jogával és megveszi a rákosrendezői területet.
Karácsony megerősítette, a főváros él az elővásárlási jogával, Budapest mindent vállal, amit az arab milliárdos vállalt az adásvételi szerződésben. "Úgy, hogy közben gyarapítjuk Budapest vagyonát, növeljük a város bevételeit, és az épül Rákosrendezőn, ami a város jövőjét szolgálja, mindez nyílt, átlátható módon, a budapestiek bevonásával. Így lesz városból otthon" – írta Karácsony, aki pénteken délelőttre ígért részleteket a témában.
Posztolt a témában Vitézy Dávid volt főpolgármester-jelölt, a Fővárosi Közgyűlésben a Podmaniczky Mozgalom vezetője is, aki szintén kiállt Rákosrendező fővárosi megvétele mellett. Vitézy most azt írta, a kormány minden eddigi saját állítására rácáfolva hirtelen elismerte a Főváros elővásárlási jogát Rákosrendezőn, és ő is úgy értékelte, hogy "fontos győzelem ez, hogy ne arab érdekek és 500 méteres tornyok határozzák meg Budapest jövőjét, hanem a város lakóinak érdekei".
Szerinte viszont egyből elkezdték a Fővároson számon kérni a terület fejlesztését, és olyan közlekedési fejlesztéseket is, melyeket eddig a kormány vállalt, "azért az furcsa lenne, ha amit az arabok kedvéért kifizettek volna a magyar adófizetők pénzéből, Budapest számára már nem vállalnák" – fogalmazott Vitézy.
A politikus azt is hozzátette, hogy egy új, európai léptékű zöld városnegyedet kell létrehozni a területen, és "ha esetleg ehhez változtatni kell a Városháza mai működésén, akkor a Fővárosi Közgyűlés ezt meg fogja tenni".
Vitézy azt is előrevetítette, hogy a kormány majd megpróbálja megakadályozni a fővárosi fejlesztést, szerinte "itt ez a csapda készül most. Hiszen például a vasútvonal átépítése nélkül itt semmit nem tud csinálni se az arab befektető, se a főváros. Ugyanis, mivel a teljes rendezőpályaudvar mindmáig a vasúti hálózat része, állami közreműködés nélkül Rákosrendező nem tehető fejleszthetővé. Ezt az arab befektető felé vállalta az állam, hisz vasúti fővonalat csak a kormány építhet át. Szóval, a részletekben rejlik az ördög, együttműködés nélkül ez nem fog menni. Ahogy Prágában vagy Bécsben is az állami vasút és a város együttműködése révén születnek új lakónegyedek volt rendezőpályaudvarok helyén" – írta.