Karácsonykor is húzott egy nagyot a kormány a nadrágszíjon

  • narancs.hu
  • 2025. január 13.

Belpol

2024-ben elmaradt az állami cégvezetők körében a pulykapénzeső.

Úgy tűnik, nem engedhette meg magának az állam, hogy pulykapénzosztásba kezdjen 2024 végén – derítette ki a Népszava közérdekű adatigénylés alapján. A lap huszonhárom állami tulajdonú vállalatól, háttérintézménytől kért adatokat, 21 esetben kapott választ, mindegyik nemleges volt. 

Mint írják, nem kaptak jutalmat a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vezetői, köztük Cséplőné Gönczi Veronika sem, aki az utóbbi időben sokat szerepelt a médiában. Leginkább azzal került reflektorfénybe, hogy a főigazgató asszony semelyik gyermekvédelmi intézménybe nem engedte be Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét és a gyerekeknek szánt ajándékait. Ugyanígy nem kaptak a MÁV vezetői sem jutalmat, ahogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal élén ülő Lánczi Tamás, és helyettesei sem. De jutalom nélkül maradtak a Szerencsejáték Zrt., a Posta, az MTVA vagy éppen az oktatásért felelős Klebersberg Központ vezetői is.

A lap kitér arra, hogy a kormánynál nagyon meghúzhatták a nadrágszíjat. Legalábbis erre utalhat a cikk szerint, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság dolgozóinak december 13-án a bérjegyzékükben feltüntettek bruttó 350 ezres prémiumot, de négy nappal később mindez nyom nélkül eltűnt.

A vízügyesek végül Orbán Viktor kormányfő arcával ellátott karácsonyi üdvözlőlapot kaptak prémium helyett.

A cikk felidézi, a miniszterelnök 2012-es évértékelő beszédében még úgy fogalmazott: „Két éve még arcátlan végkielégítéseket, prémiumokat és különböző juttatásokat fizettek ki állami alkalmazottaknak. Mára ezt, ha nehéz küzdelemben is, de megfékeztük.” Ehhez képest még ugyanabban az évben az állami cégvezetők esetenként csaknem 20 milliós jutalmakat osztottak – igaz, ezt később Németh Lászlóné, akkori Nemzeti Fejlesztési miniszter kérésére vissza kellett utalniuk. 2016-ban ellenben a Magyar Követeléskezelő Zrt. akkori vezérigazgatója, 9,3 milliós jutalmat, míg a MÁV akkori vezetője,  Dávid Ilona 6 milliót markolt fel. 2021-ben aztán a Klebersberg Központ vezetői kaptak összesen 34 milliós jutalmat, ami fejenként körülbelül bruttó két millió forint körül mozgott a lap számításai szerint.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.