Kitalálta a Belügyminisztérium: lehet kötelező az is, ami önkéntes

Belpol

A tanodák – ahová önként mennek a gyerekek – szeptembertől kötelesek megadott számú középiskolás fejlesztőfoglalkozását is végezni.

A tanodát az iskolában nehezen boldoguló gyerekek és fiatalok megsegítésére találták ki. Az a célja, hogy pótolja mindazt, ami hiányzik, úgy, hogy megismerve a diák körülményeit, személyiségét, fejlődésének lehetőségeit, a neki leginkább megfelelő módon csökkentse a hátrányát, hogy ne szoruljon a perifériára. Pedagógusok foglalkoznak vele valamilyen közösségi színtéren.

Magyarországon a kilencvenes évek közepén indultak az első ilyen műhelyek, adományokból, Phare-forrásból. 2003-ban a közoktatási törvénybe is bekerültek a tanodák. A következő évtől pályázatokat írtak ki a fenntartásukra. 2012-ben a korábbiaknál több, 177 ilyen kezdeményezés kapott európai uniós forrásra alapozott támogatást.

2018-ban jogszabály született az állami finanszírozású tanodákról, rögzítve, hogy hetente legalább négy napon, 20 órában kell nyitva tartaniuk, 20-30 között lehet azok száma, akik igénybe veszik ezt a szolgáltatást. Minden oda járó gyerekre legalább heti négy óra jut. 2019-től jár erre állami finanszírozás. 2023-ban 1828 alsó, 2826 felső tagozatos általános iskolással és 755 középiskolással foglalkoztak a tanodák, 590 ember munkája révén. A Szociális Ágazati Portál nyilvántartása szerint ma 121 fenntartó – 70 százalékuk nonprofit, 28 százalékuk egyházi szervezet – 188 helyen működtet ilyen műhelyt, 2023-ban 4, tavaly 18, idén egy új indult.

Az állami finanszírozás elismerése volt annak, hogy a tanodák hasznos munkát végeznek. Ugyanakkor nem minden oktatási szakember nézi jó szívvel ezt a hátránykompenzáló kezdeményezést. Egyrészt, mert az állam ezzel elismerte azt is, hogy az iskolarendszer – például az oktatás méltányossága szempontjából – rosszul működik.

De ha már elismeri, akkor miért nem rendszeren belül oldja meg a problémát, miért „exportálja”, tékozolva a szűkös forrásokat?

Másrészt hatásuk viszont – ezt is kutatták már – tényleg van a tanodáknak az oda járó gyerekek fejlődésére: a tanulásukra, érvényesülésükre a munkaerőpiacon, társas kapcsolataikra, az egészségükre is.

Az állami finanszírozással az a helyzet, hogy – mint a 80 tanodát összefogó Tanoda Platform által összeállított és a Belügyminisztériumhoz eljuttatott jelentés közli –, 2022-23 óta kevésnek bizonyul a célokhoz és az elvárásokhoz képest, a garantált bérminimum és az energiaárak növekedése miatt, „az alapműködés biztosítása is sok szervezet számára fenntarthatatlannak tűnik”. A jelenlegi állami támogatás 140 százalékára lenne szükség az érintettek szerint ahhoz, hogy a magyarországi tanodák megfelelő színvonalon működhessenek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.