Kitört az első háború a NER földesurai között

  • narancs.hu
  • 2019. július 29.

Belpol

Az egykori zsíros Leisztinger-földeken vesztek össze.

Orbán Viktorhoz és Mészáros Lőrinchez közeli nagybirtokosok között robbant ki háború az egykori Leisztinger-cégek földjei miatt az elmúlt hetekben – írja a 24.hu. Egy vállalkozói csoport kiszervezte a felcsúti Flier család frissen megszerzett mezőgazdasági vállalkozása alól azoknak a Fejér megyei mezőgazdasági területeknek a jelentős részét, amelyeken az elmúlt évtizedekben gazdálkodott. A föld átadása zajosra sikerült. A rendőrség százmilliós károkozás gyanújával nyomoz.

Az elmúlt néhány évben az Orbán-kormány földpolitikájának köszönhetően óriási vagyonok keletkeztek és cseréltek gazdát az agrárszektorban – emlékeztet a portál. A Leisztinger Tamás egykori birodalmának egyik ékköveként számon tartott, milliárdokat érő Agárdi Farm Kft. nagyon jó helyen, a NER új földbirtokrendszerének szívében, Fejér megyében volt a központja, a Velencei-tó közelében több mint 5800 hektáron gazdálkodott. 2018 végén azonban lejártak az állammal kötött, húsz évre szóló földhaszon-bérleti szerződései. Az időközben a Népszava tulajdonosává avanzsált Leisztinger végül az eladás mellett döntött.

A cég eladása előtt a mezőgazdaságban addig egyáltalán nem mozgó üzletemberek és hozzátartozóik csoportja hatalmas területekhez jutott hozzá az Agárdi Farm által használt állami földekből. Így az állam nagy autóbeszállítóját, a Porsche Hungáriát vezető Eppel János és a veszprémi illetőségű Gyalog Zsolt nevével fémjelzett társaság tagjai becslések szerint másfél-kétezer hektár közötti nagyságrendben szereztek a 2015 végén tartott liciteken.

A társaság 2016 elején Garancsi István embereivel kiegészülve megszerezte Leisztingertől az Agárdi Farm Kft.-t, valamint a hozzá kapcsolódó kisebb cégeket, majd Garancsi is bevásárolt. De helyét néhány hónap múlva a miniszterelnök famíliájához más szálakon kapcsolódó Flier család vette át.

Az Agárdi Farmot jelenleg a Felcsútra bejelentett Csuti Agrár Kft.-n keresztül Flier János birtokolja, az operatív vezetést pedig lánya, Flier Nikoletta látja el.

2018 végére a cégből kiszorult Gyalog-Eppel csoport, de a földterületek nagy hányadával továbbra is ők rendelkeztek. A két kör között elmérgesedett a viszony, az egyik, Zichyújfalu melletti földterületről le is zavarták a céget, a víztározó mellett álló, modern berendezésekkel felszerelt szivattyúházat ismeretlenek földig rombolták, majd az öntözőrendszer működtetéséhez szükséges víztisztító medencét is földdel töltötték fel.

A terület tulajdonosa a rendőrséghez fordult, és a 24 úgy tudja, hogy a rendőrségnek azt mondta: szerinte az Agárdi Farm Kft. emberei voltak az elkövetők.

Flier Nikoletta az Agárdi Farm ügyvezető igazgatója a lap kérdésére elismerte, hogy van folyamatban rendőrségi eljárás a kft. tulajdonában álló öntözőberendezések kapcsán, de őket csak tanúként hallgatták meg.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.