Kitört az első háború a NER földesurai között

  • narancs.hu
  • 2019. július 29.

Belpol

Az egykori zsíros Leisztinger-földeken vesztek össze.

Orbán Viktorhoz és Mészáros Lőrinchez közeli nagybirtokosok között robbant ki háború az egykori Leisztinger-cégek földjei miatt az elmúlt hetekben – írja a 24.hu. Egy vállalkozói csoport kiszervezte a felcsúti Flier család frissen megszerzett mezőgazdasági vállalkozása alól azoknak a Fejér megyei mezőgazdasági területeknek a jelentős részét, amelyeken az elmúlt évtizedekben gazdálkodott. A föld átadása zajosra sikerült. A rendőrség százmilliós károkozás gyanújával nyomoz.

Az elmúlt néhány évben az Orbán-kormány földpolitikájának köszönhetően óriási vagyonok keletkeztek és cseréltek gazdát az agrárszektorban – emlékeztet a portál. A Leisztinger Tamás egykori birodalmának egyik ékköveként számon tartott, milliárdokat érő Agárdi Farm Kft. nagyon jó helyen, a NER új földbirtokrendszerének szívében, Fejér megyében volt a központja, a Velencei-tó közelében több mint 5800 hektáron gazdálkodott. 2018 végén azonban lejártak az állammal kötött, húsz évre szóló földhaszon-bérleti szerződései. Az időközben a Népszava tulajdonosává avanzsált Leisztinger végül az eladás mellett döntött.

A cég eladása előtt a mezőgazdaságban addig egyáltalán nem mozgó üzletemberek és hozzátartozóik csoportja hatalmas területekhez jutott hozzá az Agárdi Farm által használt állami földekből. Így az állam nagy autóbeszállítóját, a Porsche Hungáriát vezető Eppel János és a veszprémi illetőségű Gyalog Zsolt nevével fémjelzett társaság tagjai becslések szerint másfél-kétezer hektár közötti nagyságrendben szereztek a 2015 végén tartott liciteken.

A társaság 2016 elején Garancsi István embereivel kiegészülve megszerezte Leisztingertől az Agárdi Farm Kft.-t, valamint a hozzá kapcsolódó kisebb cégeket, majd Garancsi is bevásárolt. De helyét néhány hónap múlva a miniszterelnök famíliájához más szálakon kapcsolódó Flier család vette át.

Az Agárdi Farmot jelenleg a Felcsútra bejelentett Csuti Agrár Kft.-n keresztül Flier János birtokolja, az operatív vezetést pedig lánya, Flier Nikoletta látja el.

2018 végére a cégből kiszorult Gyalog-Eppel csoport, de a földterületek nagy hányadával továbbra is ők rendelkeztek. A két kör között elmérgesedett a viszony, az egyik, Zichyújfalu melletti földterületről le is zavarták a céget, a víztározó mellett álló, modern berendezésekkel felszerelt szivattyúházat ismeretlenek földig rombolták, majd az öntözőrendszer működtetéséhez szükséges víztisztító medencét is földdel töltötték fel.

A terület tulajdonosa a rendőrséghez fordult, és a 24 úgy tudja, hogy a rendőrségnek azt mondta: szerinte az Agárdi Farm Kft. emberei voltak az elkövetők.

Flier Nikoletta az Agárdi Farm ügyvezető igazgatója a lap kérdésére elismerte, hogy van folyamatban rendőrségi eljárás a kft. tulajdonában álló öntözőberendezések kapcsán, de őket csak tanúként hallgatták meg.

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.