Azonnal el kellett hagynia Magyarország és az Európai Unió területét egy budapesti középiskolai tanárnak, aki amerikai állampolgár, de több mint tíz éve él és tanít Budapesten – tudta meg a Telex.
Az intézmény igazgatója a szülőknek és a diákoknak írta meg levélben, hogy egy eljárási hiba történt a tanár tartózkodási engedélyének megújításakor. A szükséges dokumentumokat nem jó sorrendben nyújtotta be a tanár és az iskola, ezért a kérelmet automatikusan visszadobta az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság.
Miután elhagyta az országot és az Uniót, kérvényezheti a kitiltás visszavonását, és beadhatja a tartózkodási engedély iránti kérelmet. Az iskola vezetése úgy kalkulál, hogy a tanárt akár két hónapra is nélkülözniük kell emiatt. Igyekeznek gondoskodni szakszerű helyettesítésről. Az iskola igazgatója értelmetlennek nevezte az eljárást.
„Az, hogy a tanár úr 10 éve Magyarországon tanít,
a magyar állam és társadalom számára kiemelten fontos közfeladatot lát el egy hiányterületen,
büntetlen előéletű, diplomás tanár, rendezett háttérrel és megélhetéssel, láthatóan nem szempont. Igyekezni fogunk mindent elkövetni, minden követ megmozgatni azért, hogy a tanár úr mihamarabb újra munkába állhasson, hisz munkája, személye kiemelten fontos a közösségünk, diákjaink számára” – írta az igazgató.
Azt, hogy kiről van szó, és melyik középiskolában tanít a pedagógus, nem közli a lap.
Az igazgató, mivel folyamatban lévő ügyről van szó, nem nyilatkozott, a tanár sem reagált a kérdésekre. Az idegenrendészeti főigazgatóság válaszolt, de a konkrét üggyel kapcsolatban nem, csak általánosságban.
Az OIF azt felelte, az Európai Unión belül Magyarország idegenrendészeti szabályai a legszigorúbbak. Általában azok kérelmét utasítják el, akik vagy nem eléggé megalapozott beadványt nyújtanak be, vagy nem tudják igazolni, hogy az előírt feltételeknek megfelelnek. Ha egy külföldi állampolgár nem tartózkodhat itt, tényleg azonnal el kell mennie. A kiutasítás időtartamát azonban úgy határozzák meg, hogy minden körülményt figyelembe vesznek, és minden ilyen ügyet egyedileg bírálnak el.