Kizárás a KDNP-ből: Tettvágy

  • Mucsányi Marianna
  • 1997. július 10.

Belpol

Visszaállt a KDNP-ben az elnökválasztás előtti "rend": Giczy Györgyé a párt, Isépy Tamásé a frakció. Július 4-én a párt etikai bizottsága Sas Attila pártügyész előterjesztése nyomán kizárta a frakcióvezetőt a KDNP-ből. Isépy csak "közjogi nonszenszként" emlegeti magát, hiszen párton kívüli nem vezetett még frakciót, mióta frakciók egyáltalán léteznek a parlamenti kupola alatt.
Visszaállt a KDNP-ben az elnökválasztás előtti "rend": Giczy Györgyé a párt, Isépy Tamásé a frakció. Július 4-én a párt etikai bizottsága Sas Attila pártügyész előterjesztése nyomán kizárta a frakcióvezetőt a KDNP-ből. Isépy csak "közjogi nonszenszként" emlegeti magát, hiszen párton kívüli nem vezetett még frakciót, mióta frakciók egyáltalán léteznek a parlamenti kupola alatt.

"Elkerülhetetlennek látszik a képviselőcsoport szakadása", összegezte a Narancs kérdésére a hét végén történteket Pálos Miklós, a KDNP alelnöke. A párt etikai és fegyelmi bizottsága július 4-én, pénteken úgy határozott, renitens magatartása miatt Isépy Tamás frakcióvezetőt kizárja a KDNP-ből. Bár a határozatot lapzártánkig Isépy Tamás nem kapta meg, a nyilatkozatokból kiderült, a frakcióvezető egy a tévéhíradóban június 21-én elhangzott mondatával érdemelte ki az egyébként amnesztiát ígérő régi-új KDNP-vezetés szigorát. A 21-22-én zajló országos választmányi ülésen ugyanis Giczy György elnöki programbeszédében a plakátgyűjtés fontossága mellett

bűnbocsánatot hirdetett

a múltbeli vétkekért. Aznap este a Híradóban Isépy Tamás felhívta a figyelmet egy függőben lévő bírósági döntésre, mondván, addig nem tekinthető legitimnek az elnökválasztás, amíg a Legfelsőbb Bíróság határozatot nem hoz a küldöttek egy részének mandátumáról. "Országomat egy lóért" - így jellemezte Pálos Miklós alelnök Isépy Tamás kijelentését: a frakcióvezető szerinte mindent odaadna azért, hogy még néhány hónapig tündököljön. "Vagy", mondta megengedőn, "Isépy megszállottja valaminek, amiről nem tudom, micsoda".

A frakcióvezető híradóbeli mondata miatt már az országos választmány másnapján felkérték a küldöttek a pártügyészt, indítson fegyelmi eljárást Isépy ellen. A pártelnök kabinetfőnöke az újságírói kérdésre kérdéssel válaszolt: "Engedné-e Lezsák Sándor vagy Orbán Viktor, hogy a párttagok megkérdőjelezzék legitimitásukat? Lássuk be, nem engednék", tette hozzá meg sem várva a választ. Múlt pénteken ennek szellemében döntött az etikai testület, miközben jól belengette az alapszabályt. A párt belső törvényét ugyanis a már sokat emlegetett júniusi választmány módosította: fegyelmi vétségként többek között megnevezte a KDNP-t lejárató nyilatkozatokat is. Mindebből, Isépy szavaival, egy dolog következik: "A KDNP - Giczy György."

A frakcióvezető kizárására válaszul a Giczy Györggyel szemben álló csoport szombaton

megalakította

a Barankovics-platformot,

és felszólította a pártvezetést, hogy vonja vissza határozatát. Mellesleg az lett volna logikus, hogy hétfőn, a frakcióülésen az elnök és köre benyújtsa a bizalmatlansági indítványt Isépy ellen. Ám az, hogy Giczy Györgyék nem kezdeményezték a frakcióvezető leváltását, egyetlen dolgot bizonyít: minden nyilatkozatuk ellenére a Giczy-pártiak kevesebben vannak a képviselőcsoportban, mint Isépyék.

A bizalmatlansági indítvány helyett Varga László, a Barankovics-mozgalom kitalálója készített javaslatot, amely az etikai bizottság döntésének elítéléséről szólt. A kereszténydemokraták, az új módi jegyében, már a frakcióülést követő percben vitatkozni kezdtek arról, hogy akkor most elfogadták-e Varga előterjesztését, vagy sem. A 23 fős képviselőcsoport 17 tagja volt jelen a megbeszélésen, 11 honatya szavazott igennel az indítványra, 6 pedig, köztük Füzessy Tibor, az Országgyűlés alelnöke, bejelentette, hogy tulajdonképpen nincs jelen, csak ez most nem úgy tűnik. Giczy György elnök, aki szintén bent ült a teremben, ezek után oda nyilatkozott, hogy határozatképtelen volt a frakció. Csépe Béla, a képviselőcsoport helyettes vezetője, az ülés levezetője, a következő percben cáfolta az elnököt, megkockáztatva ily módon a kizárást (lásd alapszabály-módosítás).

Az "ősi rend"

helyreállását mutatja, hogy ma már nemcsak az terjed a parlamentben, hogy Isépyék átülnek a Fideszbe, hanem az is, hogy Füzessyék a kisgazdákkal tárgyalnak. A szóbeszéd ellenére egyelőre egyik tábor sem mer lépni. Isépyék hallgatólagos megállapodást kötöttek: csak együtt távoznak, Füzessyék viszont nincsenek elegen a frakció feloszlatásához. (Ez szükséges ahhoz ugyanis, hogy a képviselőknek ne kelljen fél évet parkolópályán, a függetlenek csoportjában tölteniük, hanem rögvest átülhessenek valamely prosperáló frakcióba.) A szakításhoz valamely tábornak egyértelmű többséget kellene szereznie, a 23 tagú képviselőcsoportban azonban Szilágyiné Császár Terézia és Rusznák Miklós ingadozik. A patthelyzet lehetséges feoldásaként említik a képviselők az Isépy-tábor kereszténydemokrata platform néven történő testületi átülését a Fideszbe. Megtörténhet az is, hogy a Füzessy-féle csoport kéri a frakció feloszlatását. Ehhez az akcióhoz még Isépy szerint is meg tudnák szerezni a szükséges többséget, hiszen jó néhány nem Giczy-párti képviselő (Pálfi Dénes, Leitner Gábor, Rapcsák András) már alig várja, hogy távozhasson.

A nagy ötletdömpingben az is megfordult Füzessy Tibor fejében, hogy helyet cseréljen Isépy Tamással. Isépy ülhetett volna az Országgyűlés alelnöki székébe, Füzessy pedig a frakcióvezetőibe. Miután megosztotta javaslatát az akkor még nem kizárt frakcióvezetővel, Füzessy elégedetten hátradőlt, és azt nyilatkozta, vállalná a képviselőcsoport irányítását.

Mucsányi Marianna

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.