Kocsis Máté és a Magyar Nemzeti Bank is feljelentést tett Varju László sajtótájékoztatója miatt

  • narancs.hu
  • 2022. december 9.

Belpol

Rémhírterjesztésnek tartják, hogy a DK a megtakarításaik kivételére buzdította szimpatizánsait.

Matolcsy György hétfőn arról beszélt a gazdasági bizottság hétfői ülésén, hogy a kormánynak fel kellene használnia a magyar családok „nem látható párnákban” tartott, nagyjából 20 ezer milliárd forintnyi megtakarítását, hogy megvédje az inflációtól: „Ha lennének kormányzati programok, amelyek bekapcsolják ezt a 20 ezer milliárdot például az energiahatékonyság keretében indított programokra, energiatakarékosságra, élelmiszeripari termelékenységet növelő programokra, akkor megúsznánk ezt a pénzt.” (Ez volt Matolcsynak az a hírhedt megnyilatkozása, amiben a kormány gazdaságpolitikáját is kritizálta.)

Péntek délután a DK képviselője, Varju László arról beszélt a párt sajtótájékoztatóján, hogy Matolcsy szavai szerint az Orbán-kormány a magyarok megtakarításaiból „kísérelheti meg feltölteni az államkasszát.” Hozzátette: „Alig több mint 10 éve az Orbán-kormány már einstandolta az emberek magánnyugdíjpénztári megtakarításait, mert pénzre volt szüksége”.

Kocsis Máté fideszes képviselő már a sajtótájékoztató előtt közölte, hogy feljelenti a DK-s politikust rémhírterjesztésért. „Jól látható jelei vannak, hogy a következő időszakra forint elleni támadást készítenek elő több irányból, melyhez a külföldi megrendelők kérésére a hazai dollárbaloldal is kézzel fogható segítséget nyújt” – írta Kocsis, nem pusztán sugalmazva, de bizonyíték nélkül állítva, hogy az ellenzék külföldi segítséggel akarja bedönteni a forintot. Kocsis azt is kilátásba helyezte, hogy azokat a sajtótermékeket is feljelenti, amelyek beszámolnak Varju sajtótájékoztatójáról.

A DK ugyanis a közösségi médiában és sms-ekben is arra buzdította követőit, hogy szüntessék meg bankbetéteiket: „Gyorsan bankból kivenni a pénzt, otthon széfben tartani, mert »a gazemberek ellopják«” – állt egy szöveges üzenetben, amit a Magyar Nemzet ásott elő.

A sajtótájékoztató után az MNB is közölte, hogy feljelentést tesz, a rendőrség pedig már nyomoz. „A jelenleg ismeretlen elkövető vagy elkövetők bankpánik kialakulására alkalmasnak látszó, valótlan tartalmú információ(ka)t és üzenete(ke)t tett(ek) közzé informatikai és távközlési eszközökön” - olvasható a police.hu oldalon.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.