A koronavírus-járvány nagy terheket ró a kórházakra és a beszállítókra, a reformra idén még sincs esély

Belpol

A kórházak március közepén szinte minden tavalyi évre vonatkozó adósságukat rendezték a beszállítók felé. Az azonban újratermelődik, a beígért struktúraváltás nagy eséllyel elmarad, a koronavírus-járvány pedig a beszállítókat is sújtja.

Tavaly év végén a kórházak adósságállománya csaknem 70 milliárd forintra rúgott, a szokásos év végi konszolidáció azonban elmaradt, a kórházi beszállítók egy része március elején még mindig a pénzére várt (erről bővebben Nyomás alatt című cikkünkben olvashatnak, Magyar Narancs, 2020. március 5.).

A „kis” hitelezők ugyan február második felében megkapták a pénzüket, azok a cégek, amelyeknek több mint 100 millió forinttal tartoztak a kórházak, március elején még mindig várták a számlák kiegyenlítését. Ráadásul a kormány azt kérte tőlük, mondjanak le a tőkekövetelésük 20 százalékáról, cserébe pedig a központosított közbeszerzések során „gondolnak majd” a jól viselkedő vállalatokra. Ahogy Varga Mihály pénzügyminiszter fogalmazott: „A tárgyalások sikeressége nyilván befolyásolja majd a kormányt, hogy a beszerzések központosítása során mely cégekkel tud majd hosszú távon együttműködni.”

Adósságrendezés

Hogy mennyi cég volt hajlandó lemondani akár csak néhány százaléknyi tőkekövetelésről is, azt egyelőre nem tudni, Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára kérdésünkre elmondta, hogy ezt majd a Pénzügyminisztérium összegzéséből tudják meg, de arra valószínűleg még várni kell néhány hónapot.

Az adósságot viszont rendezte az állam: március közepén a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) megállapította, hogy az egyes intézményeknek mennyi pénzt ad, hogy azok rendezni tudják adósságaikat a beszállítók felé. Az összeg majdnem elérte a 40 milliárdot, ehhez jön még hozzá a tavalyi év végén struktúraátalakításra szánt 36,6 milliárd forint adósságrendezésre fordítható része, a két összegből a beszállítók „szinte maradéktalanul hozzájutottak a pénzükhöz” – mondja Rásky.

Az adósság azonban idén januárban újabb 8,5 milliárddal nőtt, akkor felment több mint 76 milliárdra, majd jött a kicsik kompenzálása, így a február végi legfrissebb adatok szerint jelenleg 63,8 milliárd a kórházi adósság. „A márciusi adatok már az adósság kifizetése utáni állapotot fogják mutatni, úgy saccoljuk, nagyjából 20 milliárdra csökken majd ezzel az adósságállomány” – mondja Rásky. A beszállítók azonban nem lélegezhetnek fel, a koronavírus-járvány ugyanis az ő piacukon is érezteti a hatását.

Képünk illusztráció

Képünk illusztráció

 

 

A járvány hatása

Egyrészt azért, mert a járvány miatt rengeteg műtétet halasztanak el, így azoknak a beszállítóknak, akik a műtéti eszközöket biztosítják, most jelentősen visszaesik a forgalmuk. Ez egyébként a kórházakra is nagy terhet ró, ha ugyanis csökken az ellátás, a finanszírozást sem kapják meg, így néhány hónap után komoly bajba kerülhetnek például azok az intézmények, ahol sok műtétet, vagy egyéb beavatkozást kell elhalasztani a koronavírus miatt. Arról nem is beszélve, hogy ha a jelenleg szünetelő ellátások újra beindulnak a járvány levonulta után, mennyi várakozó beteg fog „rászakadni” a rendszerre. „A járvány hatását nehéz megjósolni – mondja Rásky –, viszont sok kórház már az idén lejáró tartozásait sem fizeti.”

Ez pedig még komoly gondokat fog okozni, a mostani adósságrendezéskor ugyanis Orbán Viktor azt mondta, ez volt az utolsó, a rendszert úgy fogják átalakítani, hogy kiküszöböljék az adósságok felhalmozódását. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter azonban már arról beszélt, hogy a struktúraátalakításra szánt összeget a járvány elleni védekezésre kell költeniük. Rásky úgy véli, a tényleges struktúraváltással ezért legalább 2022-ig kell várni, a választási előtti évben ugyanis nincs az a kormány, amelyik belekezdene az egészségügy átalakításába. „A felhalmozódó adóssággal még pár évig együtt kell élnünk”.

Másrészt azért érinti rosszul a koronavírus a beszállítókat, mert védőfelszerelés és lélegeztetőgép-gyártás Magyarországon nem igen történik, a kórházi beszállítók egy szűk köre foglalkozik ezek importálásával. A védőfelszerelésekért és gépekért viszont elképesztő versenyfutás zajlik, a beszerzés egyre nehezebb, így annak sem feltétlenül származik gazdasági előnye, aki kifejezetten ezek importálásával foglalkozik. „Azt nem mondom, hogy üzleti előnye senkinek sem származik belőle, de biztosan nem sok mindenkinek” – jegyzi meg az OSZ főtitkára. Hozzáteszi, az sem véletlen, hogy a magyar kormány Kínába küld gépeket védőfelszerelésért, egy ilyen helyzetben ugyanis az állam egyszerűbben hozzájuthat ezekhez az eszközökhöz, mint egy magáncég. „A kormány kezében erre erősebb eszközök vannak, mint egy vállalatnak. Ennek viszont az is következménye lehet, hogy olyan kereskedelmi importútvonalakra is ráteszi a kormány a kezét, amire másként nem tenné, vagy nem tehetné.”

Mentőápoló védőfelszerelésben az Országos Mentőszolgálat Mohács utcai állomásán 2020. március 10-én

Mentőápoló védőfelszerelésben az Országos Mentőszolgálat Mohács utcai állomásán 2020. március 10-én

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

 

Átállás

Kérdésünkre, miszerint azok az orvostechnikai eszközöket gyártó cégek, amelyeknek a termékeit most kevésbé vásárolják az egészségügyi intézmények, nem tudnának-e átállni védőfelszerelések gyártása, Rásky azt mondja, bár a dolog nem egyszerű, vannak ilyen jellegű próbálkozások és felajánlások is. „Egyelőre nem tudjuk pontosan, a szabad kapacitásokat milyen feltételek között lehetne kihasználni, de készülnek arra tervek, hogy a magyarországi gyártók jobban részt vegyenek a hazai gyártásban.” Sebészeti maszkot több helyen gyártanak az országban, például a büntetés-végrehajtási intézetekben is, amire azonban még nagyobb szükség lenne, azok a speciális szűrővel rendelkező FFP maszkok. Azok gyártására alkalmas gyár Magyarországon nem sok van.

A védőfelszerelés sok helyen hiánycikk, vagy ha kapható is, sokkal drágábban, mint a járvány előtt. Egyrészt, mert a gyártók is drágábban adják, másrészt mert a fizetési feltételek is megváltoztak. „Korábban 8-10 napos fizetési határidőkkel operáltak a védőfelszerelést gyártó cégek és beszállítók, a nagy kereslet miatt viszont most már előre kell fizetni – magyarázza Rásky László. – Ráadásul mindenki a saját polgárait védi, így az országok egymással versenyeznek a védőfelszerelésekért”.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.