Közleményben reagált az OBH a Kúria elnökének újévi köszöntőjére

  • narancs.hu
  • 2025. január 10.

Belpol

Varga Zs. András levele szerintük teljes mértékben idegen az igazságszolgáltatás rendszerének szervezeti normáitól.

Közleményben reagált az Országos Bírósági Hivatal (OBH) Varga Zs. András, Kúria elnökének újévi köszöntőjétől – vette észre a 444.hu.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az Országos Bírói Tanács (OBT) által korábban 13-1 szavazatarányban alkalmatlannak nyilvánított Varga Zs. a nyilvánosan kritikus bírákról és dolgozókról levelében azt írta: „Nem segített persze, hogy néhányan meginogtak. Remélem, hogy ezt nem annak biztos tudatában tették, hogy maguk – a Kúria részeként – nem kockáztatnak semmit. A megállapodás ellen fellépve, megfontolatlan felhívásokhoz csatlakozva, amelyek ráadásul politikai nyilatkozatokkal keveredve kerültek nyilvánosságra, a Kúria biztonságából másoknak a miénknél szerényebb várományát kockáztatták. Véleményüket – mint véleményt – tiszteletben tartjuk, és bízunk abban, hogy félreértették a folyamatot, az álláspontokat, a célokat.”

A kormány és az igazságügyi szervezetrendszer három szereplője – az Országos Bírósági Hivatal (OBH), a Kúria és az Országos Bírói Tanács (OBT) – még novemberben fogadta el azt a megállapodást, amelyben egyrészt emelik a bírósági dolgozók bérét, másrészt átalakítják a bírói rendszert. A megállapodást több bírósági és igazságügyi dolgozó is nyilvánosan kritizálta, mivel szerintük azzal, hogy a kormány a rendszer átalakításához köti a béremelést, sérti a bírói függetlenséget, ráadásul a döntést villámgyorsan, az érintettek bevonása nélkül hozták meg.

A kormánnyal kötött megállapodást kritizáló bírákat dorgáló levelére az OBH úgy reagált:

„A levél az igazságszolgáltatás rendszerének szervezeti normáitól, etikai elveitől és hivatali kultúrájától úgy tartalmában, mind stílusában teljes mértékben idegen.”

Mint hozzátették: „A bírák – a jogszabályok keretei között és azoknak megfelelő formában – a bíróságok igazgatásával kapcsolatosan szabadon véleményt nyilváníthatnak. Emiatt tehát bármely – akár burkolt formában is –, kilátásba helyezett szankció alkalmazása jogkorlátozásnak minősülhet.”

(Címlapképünkön: Varga Zs. András)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.