Közpénzből lesz elitgimnázium Lipótmezőn

  • narancs.hu
  • 2020. december 12.

Belpol

Már most azzal számolnak, hogy "az évi fenntartása borsos összegeket fog kitenni".

"Már 2022-ben, de legkésőbb 2023-ban megnyithatja kapuit az a fővárosi elitgimnázium, amit az egykori lipótmezei elmegyógyintézet épületében alakítana ki a kormány" – írja a Népszava. Csütörtökön el is fogadták a törvényjavaslatot, amely arra irányul, hogy az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetnek (OPNI) helyet adó épületet a Közép-európai Oktatási Alapítvány vagyonkezelésébe adják. A most létrejövő alaptíványt kifejezetten azzal a céllal hozzák létre, hogy a volt pszichiátria helyére készülő iskolának a fenntartója lehessen.

A Budapest II. kerületében, a Hűvösvölgyi úton található, összesen 41 hektáros, 35 építményből álló, több műemlékvédelem alá tartozó épület is tartalmazó épületegyüttes és a hozzá tartozó park 2007-ig adott otthont az OPNI-nak, ekkor azonban bezárták. Az állami tulajdonban lévő területből és épületegyüttesből 18,2 hektárt kap a Közép-európai Oktatási Alapítvány.

Ahogy írják, a frissen létrehozott alapítvány nemcsak épületet kap, hanem kétmilliárd forintot is, amelyből egy öt évfolyamos, bentlakásos középiskolát hoznak létre. A tervezett elitgimnáziumban az oktatás fizetős lesz, a diákok nemzetközi érettségit szerezhetnek, de szociális okból kaphatnak egyes tanulók tandíjmentességet. Hozzáteszik: a törvényszöveg szerint az iskola létrehozásának egyik célja a magyar köznevelési rendszer megerősítése, de az intézmény alapítására, működésére és ellenőrzésére nem a nemzeti köznevelési törvény, hanem az újonnan benyújtott jogszabály rendelkezéseit kell majd alkalmazni.

A alapítvány és az iskola létrehozásában közreműködik a Külügyminisztérium, A törvényjavaslat vitáján Magyar Levente kifejtette, hogy "egy ilyen iskola fizikai kialakítása, utána az évi fenntartása borsos összegeket fog kitenni”.  Elmondása szerint az iskola 2022-ben, legkésőbb 2023-ban nyithat meg, utána  mintegy 400-500, zömében határon túli, nem magyar ajkú diákot vennének fel és tanítanának az intézményben.

A Népszava kérdéseire, miszerint a kormányzati retorika alapján a CEU-hoz hasonlóan nem tisztességtelen-e a többi magyar iskolával szemben, hogy itt nemzetközi végzettséget szerezhetnek a tanulók, a minisztérium még nem válaszolt.

Figyelmébe ajánljuk

Nem, nem ad 850 forintért egy doboz ruhát a Zara

A netes átverések egyik nagy csoportja, amikor elhitetik veled, hogy jól jársz, és talán úgy tűnik egy ideig, hogy tényleg. Valójában olyan módszerrel vernek át, ami ellen utólag már nem lehet tenni semmit. Mert valójában te döntöttél úgy, hogy hülye leszel. Ilyen a Zara fantasztikus akciója is. Ami nyilván nem a Zara akciója.

A végtelenített Simonka-per a bírói függetlenség árnyékában

A Simonka-per bírája, Laczó Adrienn lemondása nem a politikus elleni büntetőperről szól, de azt (is) nagymértékben befolyásolja. Egyrészt a szemünk előtt játszódik le egy irreálisan elhúzódó elsőfokú bírósági eljárás, másrészt a bírósági szervezet súlyos rendszerhibái mutatják, hogy egy tárgyalás hogyan fordul bohózatba és mi lesz a bírói autonómiával.