Közvélemény-kutatás a pártok támogatottságáról: Kampányrajt

  • Marián Béla
  • 1998. február 5.

Belpol

Bár hivatalosan csak február 28-án kezdődik a választási kampány, a pártok már bemelegítettek, sőt azzal, hogy a köztársasági elnök kitűzte a voksolás dátumait, el is kezdődött a választók kegyeiért folyó versenyfutás. A legkedvezőbb indulópozíció az MSZP-é, amely meggyőző fölénnyel vezeti a mezőnyt: támogatottsága most 6 százalékkal magasabb, mint 1994 januárjában volt. A nagyobbik kormánypárton kívül a Fidesz és az FKgP esélyei is jobbak, mint ´94-ben ilyenkor. Az SZDSZ támogatottsága viszont 4 százalékkal elmarad az előző választások előtt mérttől, és az is egyre biztosabbnak látszik, hogy ezen a négy párton kívül nem kerül be más politikai erő a májusi választások utáni Országgyűlésbe; többek között ez derül ki abból a felméréséből, amelyet a Marketing Centrum végzett január közepén a Magyar Narancs és a Világgazdaság megbízásából.
Bár hivatalosan csak február 28-án kezdődik a választási kampány, a pártok már bemelegítettek, sőt azzal, hogy a köztársasági elnök kitűzte a voksolás dátumait, el is kezdődött a választók kegyeiért folyó versenyfutás. A legkedvezőbb indulópozíció az MSZP-é, amely meggyőző fölénnyel vezeti a mezőnyt: támogatottsága most 6 százalékkal magasabb, mint 1994 januárjában volt. A nagyobbik kormánypárton kívül a Fidesz és az FKgP esélyei is jobbak, mint ´94-ben ilyenkor. Az SZDSZ támogatottsága viszont 4 százalékkal elmarad az előző választások előtt mérttől, és az is egyre biztosabbnak látszik, hogy ezen a négy párton kívül nem kerül be más politikai erő a májusi választások utáni Országgyűlésbe; többek között ez derül ki abból a felméréséből, amelyet a Marketing Centrum végzett január közepén a Magyar Narancs és a Világgazdaság megbízásából.

A felmérés előtti időszakban - minden bizonnyal a karácsonyi és az újévi ünnepek miatt - 70-ről 53 százalékra csökkent azok aránya, akik válaszoltak valamit arra a kérdésre, hogy mik voltak az elmúlt hónap legfontosabb belpolitikai eseményei. Decemberben a megkérdezettek 53 százaléka említette a NATO-népszavazást, most viszont mindössze 13 százalékuk. Ezzel együtt még mindig ezt mondták a legtöbben. A bős-nagymarosi vízlépcsőhöz kapcsolható dolgokat a válaszadók 11 százaléka említette, az ár- és a nyugdíjemelésekről 10-10 százalékuknak volt tudomása, míg a székesfehérvári romák elhúzódó kálváriájáról 7 százalékuknak. Pártügyeket, választási előkészületeket 6 százalék említett, a 65 év fölöttiek ingyenes utazását a megkérdezettek 5 százaléka tartotta említésre méltónak, a költségvetés elfogadását viszont mindössze 1 százalékuk.

Alakulások

A botránymentes, politikailag csendesebb időszakok általában a kormánypártok népszerűségének kedveznek, ráadásul Horn Gyula számos ajándékot helyezett (elsősorban a nyugdíjas) választók karácsonyfája alá. Mindez meg is látszik az MSZP közvélemény-kutatási eredményein: az összes megkérdezett körében 4 százalékkal, a biztos pártválasztók körében pedig 8 százalékkal nőtt a nagyobbik kormánypárt támogatottsága. Ugyanakkor az FKgP mutatói 3, illetve 5 százalékkal romlottak. Vagyis a kampány felgyorsulása előtt a Fidesz és az MSZP küzd egymással az első helyért, a harmadikért pedig az FKgP és az SZDSZ, miközben más párt aligha fogja átlépni az ötszázalékos küszöböt.

A változások egyébként azt is eredményezték, hogy a koalíció támogatottsága meghaladja az ellenzékét, amire utoljára 1996 májusában volt példa. Jelenleg a biztos szavazók 36 százaléka adná a voksát a koalíció pártjaira, míg valamelyik ellenzéki pártra mindössze 33 százalékuk. Érdemes megnézni ebből a szempontból a ´94. januári helyzetet is. Akkor a "biztos szavazók" 21 százaléka akart az akkori kormánypártokra szavazni, miközben az ellenzéki pártok támogatottsága 47 százalék volt. Ez azt jelenti, hogy az előző választások előtt egyértelműen "leváltós" hangulatban volt a közvélemény, most viszont nincs. Valószínűleg ez is szerepet játszik abban, hogy jelenleg a megkérdezettek 58 százaléka ígéri biztosra választási részvételét, míg 1994 januárjában 63 százalékuk ígérte ezt.

Ha pártonként is összevetjük az 1994. januári adatokat a mostaniakkal, azt látjuk, hogy az MSZP, a Fidesz és az FKgP valamivel jobb esélyekkel vág neki a választásoknak, mint legutóbb, az összes többi párt pedig rosszabbakkal. A Fidesz helyzete nemcsak a mutatók tekintetében jobb, mint ´94-ben, hanem támogatottságuk alakulása szempontjából is. Az előző választási ciklusban kifejezetten rossz volt a Fidesz "formaidőzítése". Támogatottságuk 1992-ben volt a csúcson, 1993-ban viszont leszálló ágba kerültek, és hanyatlásuk meg sem állt a választásokig. Most viszont ´97-ben növekedett a legjobban a fiatal demokraták támogatottsága, és jelenleg inkább stagnálnak, mint hanyatlanak. Más a helyzet az FKgP-vel. Az előző ciklusban kisgazdapártból több is akadt, ám komoly támogatottsága csak a Torgyán József-féle formációnak volt. Az viszont meglehetősen állandónak mutatkozott, 5 százalék körül. A mostani ciklusban ezzel szemben az FKgP lakossági támogatottsága többször is elérte a 18 százalékot, ám jelenleg határozottan leszálló ágban vannak, így egyáltalán nem biztos, hogy meg tudják őrizni harmadik helyezésüket a hagyományosan jól kampányoló szabad demokratákkal szemben, s ennek komoly következményei lehetnek a második fordulóban.

A dolgok állása most

Az MSZP ´94-ben annak köszönhette elsöprő választási győzelmét, hogy csaknem az összes egyéni mandátumot besöpörte. Támogatottságuk ´93-ban kezdett szép fokozatosan növekedni, és éppen ´94 januárjában átvették a Fidesztől a vezető ellenzéki párt szerepét, így aztán az akkori második fordulóban be tudták gyűjteni a "leváltós" szavazatok döntő többségét. Jelenleg jelentősen nagyobb a szocialisták támogatottsága, mint ´94 januárjában volt, ám az egyelőre korántsem tűnik biztosnak, hogy ismét be tudják majd gyűjteni az egyéni mandátumok döntő többségét. Tehát hiába számíthat most valamivel jobb első fordulós eredményre az MSZP, mint ´94-ben, az még nem dőlt el egyértelműen, hogy ismét abszolút többséget szereznek-e. Ebben elsősorban a Fidesz, másodsorban az SZDSZ akadályozhatja meg őket. A Fidesz - Magyar Polgári Párt második fordulós esélyei változatlanul jobbak valamivel a szocialistákéinál. Főleg azért, mert ők gyűjtik majd be a "leváltós" szavazatokat. Abban az esetben pedig, ha az SZDSZ át tudja venni az FKgP-től a harmadik helyezést, akkor a folytonosságra szavazók voksai sem kerülnek mind egy szálig a nagyobbik kormánypárthoz. Főleg azért nem, mert az SZDSZ-nek vannak hagyományosan jó körzetei és kifejezetten népszerű jelöltjei: így jó eséllyel pályáznak néhány egyéni mandátumra. Az FKgP-nek ugyanakkor még abban az esetben sincs túl sok esélye egyéni mandátumok szerzésére, ha megőrzi harmadik helyezését, hiszen nincs olyan második fordulós felállás, amelyben jelöltjeik meg tudnák verni akár a Fidesz, akár az MSZP vagy akár az SZDSZ jelöltjeit.

Marián Béla

A Marketing Centrum Országos Piackutató Intézet Közvélemény-kutató üzletágának munkatársai 1998. január 16. és 20. között ezer véletlenszerűen kiválasztott választópolgárt kerestek fel személyesen az ország száz pontján. A mintavételi pontok tükrözik az ország településszerkezetét. Ugyanakkor a véletlen kiválasztás miatt a minta összetétele a nemek, az életkor és az iskolai végzettség szerint kismértékben eltér a népszámlálási adatok alapján várhatótól. Ezeket a kisebb eltéréseket a KSH 1996-os mikrocenzusának felhasználásával matematikai módszerrel - úgynevezett többszempontos súlyozással - korrigáltuk. A közölt adatok hibahatára a válaszadók számától és a válaszok szóródásától függően általában 3-5 százalék.

Hogyan szavaznának a 2. forduló "biztos pártválasztói" különböző felállások esetén?
Résztvevők:FideszMSZPSZDSZFKgP
Fidesz-MSZP-FKgP4144*15
MSZP-SZDSZ-FKgP*482230
Fidesz-SZDSZ-FKgP43*3720
Fidesz-MSZP5347**
Fidesz-SZDSZ62*38*
Fidesz-FKgP75**25
MSZP-FKgP*64*36
SZDSZ-FKgP**6238

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.