Kulturális hírek

  • 1996. szeptember 19.

Belpol

Megújult a Corvin Hat teremben összesen 1500 néző szórakozhat szeptember 27-től a Corvin Filmpalotában, melynek műszaki beüzemelése a múlt héten megkezdődött. A hivatalos nyitásig (Bujtor István Három testőr Afrikában című Rejtő-vígjátékának díszbemutatójáig, amit a tornádós szuperprodukció, a Twister premierje követ) kedvezményes, 200 forintos jegyáron lehet megnézni régi sikereket.
A teljes ár 460 lesz, akár az 500 fős, Korda Sándorról elnevezett nagyterembe, akár a Kabos Gyulába (300), Karády Katalinba (250), Jávor Pálba (200), Latabár Kálmánba (150) vagy Radványi Gézába (100) ül be az ember, kivéve a szerdai Corvin-napokat és a 16 óra előtt kezdődő előadásokat, amikor 300. A 600 millió forintos beruházással - a költségek egy részét kültelki mozik eladásából fedezte a Budapest Film Rt. - kialakított filmpalotát Töreky Dezső tervezte, belsőépítésze Rajk László volt. Bár eddig is léteztek többtermes mozik a fővárosban, igazi soktermesként (forgalmazói szakszóval multiplexként) a Corvin az első. Október 22-én (kis csúszás lehetséges) követi az Intercom kilenctermes mozija a Váci úton épülő Duna Plazában, ahol a legnagyobb terembe 415, a legkisebbe 113 néző ülhet be, a díszbemutatón a látványos Independence Dayt vetítik, s az Újpalotán épülő Pólus Center nevű üzletközpontban is lesz multiplex mozi.

Három Szoprán A Három Tenor producereként ismert Tibor Rudas Los Angelesben tető alá hozta a Három Szoprán első koncertjét. Talán nem árt megjegyezni a neveket: Kathleen Cassello, Kallen Esperian, Cynthia Lawrence.

Megtalált Jamestown Régészek megtalálták az eddig elveszettnek hitt Jamestown erődjének nyomait: csaknem 400 évvel ezelőtt itt volt az első angol település Észak-Amerikában.

Kóser kávézó Velencében New York-i ortodox zsidók Velencében megnyitották Olaszország első kóser kávézóját: épp annak a kohónak (amit helyi dialektusban gettónak mondanak) a helyén, ahol 1516-ban Közép-Európa és a Mediterrán-vidék első zsidónegyedét alapították.

Stones-cirkusz: 2. kísérlet Múlt heti hírünkbe - hogy október közepén, a New York-i Filmfesztiválon kerül először közönség elé az 1968-ban készült The Rolling Stones Rock & Roll Circus című film - hiba csúszott: a porondra lépő, alkalmi supergroupban természetesen nem Cliff, hanem Keith Richards játszik Lennon, Yoko, Clapton és Mitch Mitchell mellett.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”