Kulturális hírek

  • 2001. március 15.

Belpol

MAGYAR SZOBOR 2001Szobrászaton innen és túl címmel folytatódik a Műcsarnok és a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete művészeti ágak szerint szervezett, közös millenniumi kiállítássorozata. Az Orosz Péter és Petrányi Zsolt kurátorok által rendezett tárlaton mintegy 150 meghívott és 160 pályázat alapján kiválasztott művész mutatja be alkotásait.
Az április 1-jéig nyitva tartó kiállítás után, 13-tól az iparművészet különböző ágainak pillanatnyi helyzetét bemutató tárlat következik.

AFGANISZTÁN: KIVÉGEZTETETT Hiába fejezte ki megdöbbenését az ENSZ közgyűlésének német kezdeményezésre összehívott rendkívüli ülése, és szólította fel az Afganisztán területének 90 százalékán uralkodó radikális iszlám mozgalmat az ország kulturális öröksége további pusztításának megállítására, a Kabulból érkezett hírek szerint a tálibok, mint ígérték, végre is hajtották a két hatalmas bamijáni Buddha-szobor elpusztítását (képünk 1970-ben készült). Az 5., illetve a 3. században készült alkotások felrobbantásának napján Pakisztánból származó hír szerint a tálib rendszert elismerő Pakisztán belügyminisztere Moinuddin Haider küldöttség élén Kabulba készült, hogy Muhammad Omár afgán vezetővel tárgyaljon. Egy korábbi hír szerint a tálibok által iszlámellenesnek tartott afganisztáni emlékek kétharmadát már megsemmisítették, köztük a kabuli Afganisztán Múzeumban (eddig) őrzött mintegy hatezer buddhista műalkotást.

TAVASZI FESZTIVáL A H [at] gyomány és művészet az e-korban mottó jegyében rendezik március 16-tól április 1-jéig az immár 21. Budapesti Tavaszi Fesztivált. A rendezvénysorozat világsztár vendégei közül Msztyiszlav Rosztropovics gordonkaművész a nyitónapon szerepel a Liszt Ferenc Kamarazenekar vendégeként, két nappal később Jurij Szimonov vezényli a Moszkvai Filharmonikusokat, majd Elijahu Inbal a Berlini Szimfonikusokat. A kamaraestek közül kiemelkedik a Kurtág György 75. születésnapja tiszteletére adandó hangverseny Ligeti György részvételével, míg Keller András és Csalog Gábor Beethoven összes hegedű-zongora szonátájának veselkedik neki. A kortárs operák sorából kihagyhatatlan Meredith Monk előadása (Magic Frequences) a Trafóban és Eötvös Péter magyarországi bemutatója (As I Crossed A Bridge Of Dreams) a Tháliában, ahol ezenkívül egy sor hazai és külföldi balett-társulat adja elő a maga Mandarin-verzióját. A kiállítások közül kiemelkedik a Kárpit (Szépművészeti), a Mattis-Teutsch és a Blaue Reiter (Nemzeti Galéria), A Gödöllői Művésztelep (Iparművészeti), a magyar zenetörténet ezer évét bemutató Symphonia Hungarorum (Budapesti Történeti Múzeum), a Magyar sajtófotó (Nemzeti Múzeum) és az 1998-ban elhunyt Szalai Tibor retrospektívje (Budapest Kiállítóterem); a korábban kiadott programhoz képest változás, hogy a Kassák Múzeumban nem Nyolcak és Aktivisták által festett képeket mutatnak be, hanem kortárs írók gyűjteményeiből válogatott 20. századi műveket. E hetekben hasonló, bár kisebb léptékű tavaszi fesztivált rendeznek Debrecenben, Egerben, Gödöllőn, Győrben, Kaposváron, Kecskeméten, Pécsett, Sopronban, Szentendrén, Szolnokon és Szombathelyen is.

ARANY ZSIRÁF Két díjat is kapott a Kispál és a Borz a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége Arany Zsiráf gálaestjén: a Velőrózsák lett az év hazai rockalbuma (ugyanez külföldiben: U2: All That You Can´t Leave Behind), a több DJ által kezelésbe vett KispálraMix pedig az év feldolgozásalbuma. A többi nyertes (zárójelben az adott kategória külföldi győztese): pop: United: Első (Madonna: Music); dance: TNT: Három (Craig David: Born To Do It); modern rock: Freshfabrik: Drive My Hand (Radiohead: Kid A); rap: Ganxsta Zolee & Kartel: Rosszfiúk (Eminem: The Marshall Mathers LP); új felfedezett: Yonderboi: Shallow And Profound; jazz vagy world music: Anima Sound System: Gypsy Sound Clash; próza: Hofi Géza: 1400.; hangfelvétel: Roy és Ádám: Most jövünk mi; klip: Szabó Gábor rendező: Dés László: Akarsz-e; filmzene: The Beach; életműdíj: Horváth Charlie. Az év hamisítás elleni díját a XIV. Kerületi Rendőrkapitányság Gazdaságvédelmi Alosztálya vehette át. A gálaesten derült ki, hogy pop kategóriában még a közjegyző is elnézte a héttagú zsűri szavazatainak megoszlását, így egy darabig a V-Tech Nem szabad sírni című albuma látszott győztesnek. Amint kiderült, hogy mégis a United kapott négy szavazatot, a V-Tech tagjai odaadták nekik a díjat.

SOROS-DÍJAK A Soros Alapítvány díjkiosztó ünnepségén Dobszay László zenetörténész, komponista, karmester, zenepedagógus, a magyar egyházzene és gregoriánum kutatója vehette át az 5 millió Ft-tal dotált életműdíjat. A 1,5 millió Ft-tal járó alkotói díjak kitüntetettjei: Buda Béla pszichiáter, Janáky István építész, Kincses Károly fotóművész, Nádas Péter író és Székely Gábor rendező. Egyéves, havi 60 ezer Ft-tal járó ösztöndíjat kapott Börcsök Enikő és Balázs Attila színművész, Beck András író, fordító, esszéista, Csalog Gábor zongoraművész, Jónás Tamás költő, prózaíró, Kerényi György szerkesztő, újságíró, Pálffy Géza történész, Pintér Béla rendező, Prékopa Ágnes művészettörténész és Sáray Ákos formatervező, iparművész. 300 ezer Ft-tal járó Solt Ottilia-díjjal ismerték el Balatoni Tamásné, Derdák Tibor, Orosz Lajos, Petrécs István, Raicsné Horváth Anikó, Tóth Józsefné és Trencsényi Borbála romapedagógusi munkáját.

FILM LENINR´L Alekszander Szokurov filmet készített Leninről: Leonyid Mozgovoj ezúttal nem a szovjet forradalom vezetőjeként, hanem halálos betegen jeleníti meg Lenint. Szokurov 1999-ben Cannes-ban forgatókönyvdíjat nyert, Moloch című filmjében ugyanő játszotta Hitlert is.

MÚZEUM UMM KALTHUMNAK Kairóban múzeumot alakítottak ki Umm Kalthum emlékére. A Nílusra néző Munastirli-palotában megtekinthetők az 1975-ben elhunyt legendás arab énekesnő fényképei, ruhái, lemezjátszója, sötét szemüvege és a fehér kendők, amelyeket máig népszerű dalainak éneklése közben lobogtatott. Az 1851-ben épült palotában zenei és költészeti rendezvényeket is tartanak majd.

BERNHARD HAGYATÉKA Thomas Bernhard und seine Lebensmenschen címmel mutat be eddig ismeretlen fényképeket és kéziratokat az 1989-ben elhunyt író hagyatékából az Osztrák Nemzeti Könyvtár Bécsben. Külön látható mindazoknak a portréja is, akik Bernhard életében fontos szerepet játszottak, köztük nagyapja, Johannes Freumbichler, aki maga is író volt, és Bernhard barátnője, a nála 37 évvel idősebb Hedwig Stavianicek. Az április 16-ig nyitva tartó kiállítás május 9-től Linzben tekinthető meg.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.