Lázár János: Előfordul, hogy az emberek azt mondják, valami mást szeretnének

  • narancs.hu
  • 2024. december 12.

Belpol

„Nem tudok túllépni az ősbűnön” – mondta a kegyelmi ügyről a miniszter.

Kemény mondatok hangzottak el Lázár János szájából a Mandiner interjújában. A beszélgetésben szó van arról is, hogy az Építési és Közlekedési Minisztériumtól kirúgott műemléki referens hivatali visszaélés miatt tett feljelentést a miniszter ellen, mivel kiemelten védett budapesti műemlék épületeknek adtak bontási engedélyt. (Lázár cserébe feljelentette a referenst.) Erről Lázár azt mondta: „Legális vita, hogy mi ízléses és mi túlterjeszkedő, hol van a közérdek és az üzleti érdek határa, hogyan lehet az örökség­védelmi szempontokat érvényesíteni. De miről is van itt szó? A minisztérium egyik dolgozója jelentkezett egy politikai műsorba, amelynek immár állandó rovata van arról, hogyan kell feljelenteni egy minisztert. Ebben a műsorban coming-outolt a kolléga, vagyis előhozott néhány ügyet, amelyben szerinte hivatali visszaélés történt.”

A miniszter szerint valóban túl drágák az ingatlanok, ráadásul lakhatatlanok is, mert „a sürgősség és a lakásépítési boom jegyében mindenféle ócskaságot el akarnak adni az embereknek”.

Lázár János azt is elmondta, hogy a nyilvánosságban sokkal rosszabb képet sugallnak a közlekedésről a valóságnál, ő 10-ből 6 vagy 7 pontot adna. „Négy vonatból három nem késik, a menetrendtartási képesség 75-80 százalék, az európai átlag 90 százalék felett van.”

Annál tanulságosabb, amit Lázár a Fidesz népszerűségvesztéséről mond:

„Tény, hogy látunk vérnyomásemelő méréseket mostanság. Ha meg is lenne a váltás esélye, az sem volna meglepő, hiszen ha egy politikai erő tizennégy éve kormányozza az országot, előfordul, hogy az emberek azt mondják, valami mást szeretnének. De alapvetően nem erről van szó, hanem arról, hogy súlyos politikai hibát követett el két politikustársunk, Novák Katalin és Varga Judit, és ezen a társadalom és maga a Fidesz is nehezen jut túl. Nem tudok túllépni az ősbűnön.”

A miniszter megismételte azt, amit az ATV-ben is elmondott: ők csak egyetlen hibát követtek el, és nem Magyar Péter csinált csodát. A tévéinterjúban egyébként Lázár azt is beismerte, hogy a magyar államnak nincs erőforrása felújítani a pályaudvarait. Szerinte Magyar Pétert komolyan kell venni, de ő erősen abban hisz, hogy „a Fidesznél csak a Fidesz jobb”. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.