Legalább ötmilliárdot kapott a Wizz Air a kínai egészségügyi eszközök szállításáért

  • narancs.hu
  • 2020. július 4.

Belpol

Járatonként akár 72 millió forintot kaphatott a légitársaság, amelyet a kormány keresett meg a légihíd ötletével.

Járatonként 72 millió forintba is kerülhetett, hogy a Wizz Air egészségügyi eszközöket szállított Magyarországra – írja a Népszava. A lap információi szerint ez azt jelenti, hogy még annál is több pénzt költhetett a kormány az egészségügyi eszközök beszerzésére, mint amit a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemrég elismert. Mint ismert, Szijjártó Péter minisztériuma 300 milliárd forintról számolt be, ám ebben az összegben még nem szerepelt az elsősorban Kínában megvásárolt lélegeztetőgépek hazaszállítása.

Arról hogy a szállításra használt gépek milyen típusúak és felszereltségűek voltak,a mai napig nem tudni semmit.

A lap közérdekű adatigénylés útján tudta meg, hogy az állam tavasszal mintegy 4,713 milliárd forintot fizetett a Wizz Air-nek 65 olyan járat után, amely egészségügyi eszközöket és védőfelszerelést hozott haza.

Ez vélhetőleg nem a végösszeg, hisz' a Wizz Air legalább száz alkalommal repült már a két célállomás között. Így a lap becslése szerint a végösszeg jelenleg valahol 7,2 milliárd forint körül járhat.

A légitársaság részleteket üzleti titokra hivatkozva nem árult el, de korábban már elmondták, hogy a kormány kereste meg őket a légihíd kialakításának lehetőségével.

A minisztérium nem válaszolt a lap azon kérdésére, hogy miért a személyszállító gépekkel rendelkező Wizz Airt keresték meg, és miért nem teherszállításra specializálódott logisztikai cége(ke)t bíztak meg a feladattal.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.