Legalább ötmilliárdot kapott a Wizz Air a kínai egészségügyi eszközök szállításáért

  • narancs.hu
  • 2020. július 4.

Belpol

Járatonként akár 72 millió forintot kaphatott a légitársaság, amelyet a kormány keresett meg a légihíd ötletével.

Járatonként 72 millió forintba is kerülhetett, hogy a Wizz Air egészségügyi eszközöket szállított Magyarországra – írja a Népszava. A lap információi szerint ez azt jelenti, hogy még annál is több pénzt költhetett a kormány az egészségügyi eszközök beszerzésére, mint amit a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemrég elismert. Mint ismert, Szijjártó Péter minisztériuma 300 milliárd forintról számolt be, ám ebben az összegben még nem szerepelt az elsősorban Kínában megvásárolt lélegeztetőgépek hazaszállítása.

Arról hogy a szállításra használt gépek milyen típusúak és felszereltségűek voltak,a mai napig nem tudni semmit.

A lap közérdekű adatigénylés útján tudta meg, hogy az állam tavasszal mintegy 4,713 milliárd forintot fizetett a Wizz Air-nek 65 olyan járat után, amely egészségügyi eszközöket és védőfelszerelést hozott haza.

Ez vélhetőleg nem a végösszeg, hisz' a Wizz Air legalább száz alkalommal repült már a két célállomás között. Így a lap becslése szerint a végösszeg jelenleg valahol 7,2 milliárd forint körül járhat.

A légitársaság részleteket üzleti titokra hivatkozva nem árult el, de korábban már elmondták, hogy a kormány kereste meg őket a légihíd kialakításának lehetőségével.

A minisztérium nem válaszolt a lap azon kérdésére, hogy miért a személyszállító gépekkel rendelkező Wizz Airt keresték meg, és miért nem teherszállításra specializálódott logisztikai cége(ke)t bíztak meg a feladattal.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.