Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége a belvárosi Nagyboldogasszony főplébánia-templomba vár minden érdeklődőt január 27-én, amikor is szentmisén emlékeznek majd „a 150 éve született vitéz nagybányai Horthy Miklós néhai kormányzónkra és kedves menyére”, és hogy beszédet mond az eseményen a kormány házi történelemtudományi műhelye, a Veritas Történetkutató Intézet igazgatója, Szakály Sándor mellett Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke is.
|
Az esemény hírére Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke levélben fordult Lezsák Sándorhoz: szerinte Horthy-megemlékezést a holokauszt nemzetközi emléknapján megtenni, minden magyar áldozat emlékének megtiprása. A Mazsihisz elnökének levelét az alábbiakban közöljük:
Tisztelt Lezsák Sándor Alelnök úr!
Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben január 27-ét a Holokauszt Nemzetközi Emléknapjává nyilvánította. 1945-ben ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a legnagyobb és leghírhedtebb náci haláltábor. Ezen a napon, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján Ön beszédet tervez mondani egy Horthy Miklósra emlékező misén. Közjogi méltóságként Önnek tisztában kell lennie a Magyarország által is aláírt Emléknap jelentőségével, az Ön tisztségével járó felelősséggel.
Vajon lehet-e kegyelettel emlékezni Horthy Miklósra a Nemzetközi Holokauszt Emléknap kegyeletsértésével? Tudjuk, mindenki megérdemli, hogy lelke üdvösségéért imádkozzanak. Minden egyházi közösségnek joga, hogy így tegyen, ebbe senkinek beleszólása nincs. A Holokauszt Emléknapján azonban ezt megtenni csak a történelem meghamisításával lehet.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének tagjai január 27-én Szentmise keretében emlékeznek „a 150 éve született vitéz nagybányai Horthy Miklós néhai kormányzónkra”. Megjegyzem, Horthy Miklós 1868. június 18-án született. Kegyeletes megemlékezés inkább a Donnál halálra fagyott honvédeknek és munkaszolgálatosoknak jár, a Horthy-rendszer szociális igazságtalanságait elszenvedő szegényparasztság emlékének, a több százezer Auschwitzba deportált zsidó testvérünknek és az ártatlan civil áldozatoknak jár.
Horthy régen halott, aki kíván, imádkozzon érte, viselt dolgairól pedig beszéljünk nyíltan. Fontosnak tartjuk rögzíteni, az állam képviselőjeként senki ne járuljon hozzá Horthy kultuszának építéséhez. Mindezt a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján megtenni, minden magyar áldozat emlékének megtiprása. Zsidóké és nem zsidóké egyaránt.