Márki-Zay: „Orbánnak kell választania, hogy Rákosi- vagy Kádár-féle egypártrendszert épít”

  • narancs.hu
  • 2022. április 13.

Belpol

Márki-Zay Péter egy interjúban beszélt az ellenzék kampányáról és a jövőbeli terveiről is. 

Interjút adott a Szabad Európának Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester és az ellenzék volt közös miniszterelnök-jelöltje, amelyben beszélt a kampányról, de a további terveiről is.

Márki-Zay azt mondta, az eredmények ellenére szerinte egyértelmű, hogy nem a kampánycsapata hibázott, de elmondása szerint ők is számos kutatást végeztek, amelyben egyértelmű volt, hogy az ukrajnai háború vált a kampány fő témájává. „A háború február 24-től kezdve mindent elhomályosított, lefedett. Biztos vagyok benne, hogy a Fidesznek is volt több lejárató kampánya ellenzéki jelöltekkel kapcsolatban, néhányat be is dobtak, de semmi nem érdekelte az embereket.

Akkor bármilyen botrány lehetett, bármit beszélhettünk a programról, a háború teljesen háttérbe szorított minden más témát.

Nem a mi választásunk volt, hogy a háború téma lesz, hanem a Fideszé. Ráadásul a kezdetektől fogva azt mértük, hogy a háború nagyon kedvez Orbánnak. Olyankor az emberek mindig stabilitásra vágynak.” Hozzátette azt is, hogy az ellenzéknek a tematizálásra nem volt képessége, csak a Fidesznek, amely a háború kapcsán a béke- és biztonság vonalát képviselte. 

Márki-Zay azt is elmondta, hogy a kampány alatt a napindító megbeszélésein Zaránd Péter (Puzsér volt kampányfőnöke, majd Márki-Zayé), Simon András, Gál J. Zoltán (Karácsony Gergely tanácsadója), Szigetvári Viktor (Bajnai Gordon munkatársa) és Gurzó Ákos vett részt, ők szerveztek le Zelenszkij ukrán elnökkel is egy megbeszélést. Márki-Zay most azt mondta, ő ezzel nem értett egyet, tartott tőle, hogy háborúpártisága igazolásaként fogja tálalni a Fidesz-propaganda, és

végül egy kijevi légiriadó miatt nem is jött létre a beszélgetés.

Mindenesetre szerinte árulkodó, hogy a tervről értesülő ellenzéki pártvezetők hívták őt akkor, vagyis az elvileg szigorú biztonsági intézkedések dacára (Zelenszkij biztonsága is veszélyben van telefon- és videóhívásainak bemérhetősége miatt) többtucatnyian tudtak róla – ennek révén egyébként a Fidesz is.

Arról is beszélt, hogy az ő személye szerinte annyit segített a kampányban, hogy jobban el tudták érni azokat a konzervatív rétegeket, akik elégedetlenek voltak a Fidesszel, Márki-Zay ennek tudja be Tordai Bence, Orosz Anna és Hajnal Miklós budai kerületekben elért győzelmét is. „Az ellenzék még ott is gyengült, de a Fidesz többet. Az ellenzék mindenütt veszített, a Fidesz csak ezekben a körzetekben. Ennyi haszna volt talán a jelöltségemnek. De összességében sajnos a háború úgy felülírt mindent, hogy az abszolút nyerhető körzeteket is buktuk.”

Hozzátette, szerinte jó stratégia volt a konzervatív szavazókra célozni, mert ott tudtak csak bővülni. „A baloldali szavazókat mind elhoztuk, ez látszik. Ha nem így lenne, akkor a Kutyapárt jutott volna be, és nem a Mi Hazánk. A konzervatívokból tudtunk elhozni számottevő mennyiséget. Ez a budai kerületek sikerén látszik.” 

Arról, hogy az előválasztás után két hónapra leült a kampány, Márki-Zay azt mondta, szerinte kellett az a két hónap, hogy az arculatot, a stratégiát, a kommunikációt, az irányokat, az irodát, a szakembereket oda tudják rakni, mert nem lehetett nulláról elindulni, egyik párt sem tudott volna.

Beszélt arról is, hogy volt olyan párt is, amelyik egyáltalán nem akart pénzt adni a kampányba, és csak azután adta be a derekát, miután öt párt nyomás alá helyezte. Az is kiderült, hogy a Jobbik, amelyet korábban bírált a támogatásának alacsonyabb összege miatt, egyébként még az egyik legnagyobb összeget adta a kampányhoz. 

Márki-Zay ugyanakkor hozzátette, hogy most úgy utasították vissza a pártok a hetedik frakciónak a gondolatát is, hogy szerinte a teljes anyagi terhet, a pénzgyűjtést, a fundraisinget az ő mozgalma, a Mindenki Magyarországa Mozgalom csinálta. „Nekünk mostantól kezdve nem jön be egy fillér sem a pártfinanszírozásból, mert nincs is frakciónk, nem is vagyunk párt” – tette hozzá. 

Arról, hogy a saját választókerületét elbukta, Márki-Zay azt mondta, még Hódmezővásárhelyen belül is kevesebben szavaztak rá, ezért döntött úgy, hogy marad a városban. Szerinte ugyanakkor az önkormányzati választásokon senki nem fog attól rettegni, hogy egy polgármester háborúba küldi a gyerekeit, ezért ezzel a hazugsággal az önkormányzati választást nem lehet megnyerni.

Beszélt arról is, hogy ki kaphatja majd meg a listás mandátumát, ha nem ül be a parlamentbe, minthogy ő volt az ellenzéki lista vezetője. Bár Márki-Zay a Párbeszéd-frakciót választotta, nem a párt gazdálkodhat a hellyel, hanem a közös listát állító hat párt. „A hat párt közös, konszenzusos döntésében bizakodom, én legfeljebb tanácsokat tudok adni nekik.”

Azt is mondta, hogy Szél Bernadett révén személyes érdemei mellett a női arányt lehet javítani, de az összellenzék anyagilag akkor járhatna jobban, ha az MSZP-nek nem tíz, hanem tizenegy frakciótagja lenne, akkor ugyanis a sávos finanszírozás miatt jóval több állami finanszírozást kapna, ráadásul az MSZP négy évvel ezelőtt kisegítette a Párbeszédet, tehát szerinte korrekt lenne, hogy most a Párbeszéd segítse ki az MSZP-t. „Nekem mindegyik szimpatikus és akceptálható szempont.”

Az összefogás kudarcáról úgy vélekedett, hogy az általa képviselt modellnek csak az a része bukott meg, hogy minden párt összefogjon, mert a Jobbik szavazóinak a kétharmada nem fogadta el azt a listát, amelyen Gyurcsány Ferenc is ott van. 

Mindenesetre szerinte most már szerinte neki az országos politikában is mást kell képviselnie: 

„Mivel az a modell, amit négy éven át vittem, megbukott, innentől kezdve az országos politikában mást kell képviselnem.

Eddig azt képviseltem, hogy kell a hat párt teljes összefogása, és ez nem is nélkülözhető, hiszen egy-egy körzetet az ellenzék továbbra is csak együtt fog tudni megnyerni. Nem az összefogás halott önmagában, de azt jogosan mondják sokan, hogy az a fajta összefogás, ami közös listára kényszerítette a Jobbikot meg Gyurcsányt, megbukott, és nem fog menni a jövőben sem.”

Kifejtette, hogy a parlamenti politizálásnak nem látja most értelmét, de örül neki, hogy mások csinálják, és nem ítéli el azokat, akik beülnek a parlamentbe, de jó lenne, ha kicsit radikálisabb eszközökben gondolkoznának ők is. Hozzátette, ezalatt az erőszakmentes ellenállást érti. 

„Mostantól kezdve nem ellenzék, hanem ellenállás van” – fogalmazott, hozzátéve, hogy elsősorban a lemaradó, leszakadó, elszegényedő, elnéptelenedő Magyarországgal kell felvenni a küzdelmet, szinte politikától függetlenül. „Azt kell megnéznünk, hogy mit tudunk tenni azért, hogy a cigányságot felemeljük, hogy a hátrányos megkülönböztetést – akár szexuális orientáció alapján, akár bőrszín alapján – kiirtsuk a magyar társadalomból, hogy a magyar társadalom legyen befogadó.”

Arról is beszélt, hogy most mindenki retteg a Fidesz bosszújától, de most 

„Orbánnak kell választania, hogy Rákosi- vagy Kádár-féle egypártrendszert épít-e.

Az nem kérdés, hogy az országban most Orbánnak nincs semmilyen akadálya, az uralmának nincsenek jogi és hatósági korlátai. Az ő bölcsességére van bízva, hogy bosszút áll, és leszedi azokat, akik felszólaltak ellene, vagy konszolidálódik.”

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?