Pusztul a nád a Balatonban, jellemzően a part közelében – írja a sonline.hu.
A Somogy megyei napilap beszámolója szerint a Balatoni Limnológiai Kutatóintézetnél nyár eleje óta többen is bejelentették, hogy a tó több pontján, ahol tavaly még nádas nőtt, most egyáltalán nem nőttek ki a nádszálak.
Tóth Viktor, az intézet limnológusa azt mondta a jelenségről, hogy míg a hetvenes, nyolcvanas évek idején a nyílt víz felől pusztultak a Balaton nádasai, most a part közelében zajlik ugyanez. És elsősorban ott, ahol a környezet „erőteljes emberi hatásnak van kitéve”.
„Intenzíven feldarabolt részekről van szó, olyanokról, melyeket stégek, csónakbeállók szelnek ketté. A vizsgálataink azt mutatják, hogy a Balatonban több helyen eltűnt a nád, a helyén megjelent a sás és a gyékény. Ez egyébként egy természetes folyamat, mely évtizedek, évszázadok alatt zajlik le, csak most sajnos felgyorsul” – mondta a limnológus.
Tóth Viktor szerint a nádpusztulást úgy lehetne lassítani, ha hagyná az ember, hogy a Balaton vízszintingadozása természetes módon történjen.
Emellett településenként korlározni kellene a stégek számát.
Az is sokat javítana az állapotokon, ha olyan eljárással vágnák a nádat, ami nem okoz nagy kárt a tövében.
A lap szerint bár most alacsony a Balaton vízszintje, ez nem kritikus állapot, hiszen szerdán 97 centimétert mértek, tavaly ilyenkor 70-et, a sokéves átlag pedig 84 centiméter.
Arról, hogy többek között milyen emberi tevékenység alakítja át a Balatont, ez a cikkünk szól: