Matolcsyék fergeteges öngólja: lépéskényszerben a Pallas Athéné alapítványok

  • B. J.
  • 2016. április 1.

Belpol

A jegybanktörvény titkosítási záradékának alkotmánybírósági elkaszálásával nincs több mellébeszélés: a közérdekű adatok törvényben meghatározott körét az alapítványoknak azonnal és zokszó nélkül nyilvánosságra kell hozni.

Az Alkotmánybíróság (Ab) immár végérvényesen lezárta azt a vitát, hogy vajon a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott alapítványok adatai közérdekű adatok-e. Igen, azok: az alapítványok ugyanis közpénzből gazdálkodnak, vagyonuk a nemzeti vagyon körébe tartozik és közfeladatot ellátó szervnek minősülnek, mondták ki tegnap a főbírók. Ez persze az egyszerű halandó számára eddig sem volt kérdéses, Matolcsy György és csapatának sajátos észjárása azonban a teljes Fideszt képes volt – kormányostul, parlamentestül – magával rántani az unortodoxia legmélyebb és legsötétebb bugyraiba (lásd még: „elveszíti köztulajdon jellegét”). A miniszterelnök a Népszabadság értesülése szerint neheztel is emiatt a jobbkezére, bár alig hihető, hogy korábban ne ő maga hagyta volna jóvá Matolcsy eszement terveit.

Zsebre dugott kézzel. Értik? Zsebre

Zsebre dugott kézzel. Értik? Zsebre

Fotó: Kovács Tamás/MTI

Az Ab-döntésnek van egy fontos következménye, amire szeretnénk ráirányítani a figyelmet. Az alkotmánybírósági határozat szerint az MNB alapítványai „kétséget kizáróan közpénzzel gazdálkodnak és közfeladatot látnak el”. Számunkra most ez utóbbi kitétel az érdekes: az információszabadságról szóló törvény ugyanis a közfeladatot ellátó szervek számára kötelezővé teszi bizonyos adatok nyilvánosságra hozatalát. Nem szükséges tehát egyéni adatigényléssel az alapítványok adatait kikérni, az adatok meghatározott köre a törvény erejénél fogva kötelezően közzéteendő. A jogalkotó az infotörvény mellékletében összeállított úgynevezett általános közzétételi listában sorolta fel ezeket. Lássuk, miről is lenne szó!

A törvény erejénél fogva

Az alapítványok eddig alig tettek közzé magukról érdemi információkat: a pályázatok ugyan elérhetők, azok nyerteseiről, az alapítványok vezető testületeiről, szerződéses partnereiről, a vagyon befektetéséről viszont nem tudhattunk meg sokat vagy alig valamit. Az AB döntése ebben radikális változást hoz. Az általános közzétételi lista szerint például nyilvánosságra kell hozni a testületi szerv – kuratórium, felügyelőbizottság – összetételét, az ülések jegyzőkönyvét (ki volt jelen, mit mondott) és a szavazásra vonatkozó adatokat is. Hasonlóképp nyilvánosságra kell hozni az alapítványok által kiírt pályázatok eredményét (ki nyert, mennyit) és azok indoklását. De a törvény erejénél fogva kell közzétenni az alapítványnál foglalkoztatottakra, köztük a vezetőkre, és a javadalmazásra vonatkozó adatokat is. Az alapítványoknak emellett nyilatkozniuk kell a tulajdonukban lévő gazdasági társaságokról is (tőkéjükről, a tulajdoni hányadról stb.). A listában szereplő adatkörök közzétételével átfogó kép nyerhető egy-egy közfeladatot ellátó szerv tevékenységéről, működéséről.

Hasonló a helyzet egyébként nemcsak az alapítványok, hanem az alapítványok tulajdonában álló cégek (PADO Zrt., Kasselik-Ház Zrt. és a többi) esetében is. Az Alkotmánybíróság érvelését alapul véve ezek éppúgy közfeladatot ellátó szervnek minősülnek, mint maguk az alapítványok. S ugyanez érvényes az MNB tulajdonában álló gazdasági társaságokra is, így például az MKB Bankra és az irányítása alatt álló cégcsoportra, amelynek vállalatai mind ez ideig nem hozták nyilvánosságra közérdekű adataikat. Ezek a gazdasági társaságok tehát ugyancsak a törvény erejénél fogva kötelesek például a javadalmazásra vagy a szerződéseikre vonatkozó adatokat közzétenni.

Az MNB-törvény balul elsült módosítási kísérletével Matolcsyék maguk húzták ki a lábuk alól a talajt (oh, pardon, valójában Bánki Erik törvénymódosítás-beterjesztő a hunyó). Ráadásul nemcsak az alapítványok, cégek kötelezettek az adataik proaktív közlésére, hanem az MNB-alapítványokkal szemben folyamatban lévő perekben is radikálisan egyszerűsödött a helyzet: az AB döntése után nem lehet tovább húzni az időt, az eljáró fellebbviteli bíróságoknak már alig lesz dolga.

Amennyiben tehát az MNB alapítványai, társaságai és a kapcsolódó cégháló jogkövető magatartást tanúsítanak, legalább az általános közzétételi listán szereplő adatokat haladéktalanul felpakolják a honlapjukra.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.