Medián: 13 százalék szívesen szavazna Magyar Péter pártjára

  • narancs.hu
  • 2024. március 13.

Belpol

A kegyelmi botrányról szinte mindenki hallott, és kétharmad szerint Orbán Viktort is felelősség terheli az ügyben. 

A HVG megbízásából készült Medián-elemzés szerint ismét növekedett, és már a kétharmadot közelíti azok aránya, akik szerint „rossz irányba mennek a dolgok”, ráadásul egy rövid januári visszaesés (48 százalék) után újból abszolút többségben vannak azok, akik kormányváltást szeretnének (55 százalék).

Emellett a politika iránt „nagyon” vagy „közepesen” érdeklődők aránya a felmérésekben csak ritkán éri el a 60 százalékot, de most 67 százalékra ugrott. 

Mindez nem járt együtt a kormánypártra szavazók abszolút számának csökkenésével, a Fidesz–KDNP a teljes szavazókorú népességben pontosan ugyanannyi támogatót tudhat maga mögött, mint legutóbb, ám az aktivitás általános növekedése miatt a választani tudó „biztos” szavazók körében a támogatottsága januárról márciusra 53-ról 46 százalékra esett vissza.

Eközben a többi párt általában egy hajszállal erősödött, leginkább a Kétfarkú Kutya Párt 3, a DK pedig 2 százalékponttal – a szavazókorú népesség körében a Fidesz 32, a DK és a Kutyapárt 8, a Mi Hazánk 6, a Jobbik, a Jakab Péter-féle Nép Pártján, az MSZP, a Vona Gábor-féle Második Reformkor és a Mindenki Magyarországa Mozgalom 2, az LMP és a Párbeszéd 1 százalékon áll, míg a biztos választók között a Fidesz 46, DK 12, a Kutyapárt 11, a Mi Hazánk és a Momentum 8, a Jobbik, a Második Reformkor és a Mindenki Magyarországa Mozgalom 3, a Nép Pártján 2, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd 1 százalékon áll. 

A kutatásból kiderül, hogy

a kegyelmi botránytól a lakosság 97 százaléka hallott, és közel kétharmad (62 százalék) azok aránya, akik a miniszterelnök felelősségének felvetését is indokoltnak tartják,

sőt még a kormánypárti szavazók közül is minden ötödik (20 százalék) ezt az álláspontot képviseli.

A nagy közfigyelem ellenére az új köztársasági elnöknek egyelőre nem sikerült az elődeihez hasonló ismertségre szert tennie. Még egy héttel a megválasztása után is csak a megkérdezettek 36 százaléka tudta pontosan, és további 10 százaléka hiányosan megnevezni Sulyok Tamást.

A másik újonnan fellépő és politikai szerepet vállaló személy viszont egy csapásra széles körben ismert lett: a szavazópolgárok 68 százaléka hallott arról, hogy „a botrány után színre lépett Varga Judit elvált férje, Magyar Péter, aki bírálta a rendszert, és bejelentette, hogy új pártot alapít”.

A Medián kérdezőbiztosai arról is érdeklődtek, hogy az emberek adott esetben milyen valószínűséggel szavaznának erre az új pártra.

A megkérdezettek 13 százaléka biztosan vagy nagyon valószínűen voksolna a felmérés idején még ismeretlen nevű szervezetre,

és ennek lehetőségét további 20 százalék sem zárta ki, miközben „csak” 45 százalékuk mondta, hogy biztosan nem szavazna rá.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.