Meghalt Sólyom László

  • narancs.hu
  • 2023. október 8.

Belpol

A korábbi köztársasági elnök 81 éves volt. 

Meghalt Sólyom László akadémikus, egyetemi tanár, aki 1990 és 1998 között az Alkotmánybíróság (AB) első elnöke, 2005 és 2010 között Magyarország köztársasági elnöke volt.  A hírt vasárnap tudatta az MTI-vel az egykori köztársasági elnök hivatala.

Sólyom László 81 éves volt. 

Pécsen született, a Széchenyi István Gimnáziumban érettségizett kitűnő eredménnyel, 1965-ben szerzett egyetemi diplomát a Janus Pannonius Tudományegyetem Jogtudományi Karán. Zongorázni is tanult, és zenei pályára készült, de ínhüvelygyulladás miatt lemondott erről az ambíciójáról. Budapestre költözött, egy évig a kispesti bíróságon dolgozott fogalmazóként. Később tanársegéd lett a jénai egyetemen, német polgári jogból doktorált, majd hazatérve az MTA intézetében kapott kutatói állást. Az ELTE Jogtudományi Karára 1983-ban kapott egyetemi tanári kinevezést.  

A nyolcvanas évektől részt vett az ellenzéki mozgalmakban jogi tanácsadóként, ott volt a bős-nagymarosi vízlépcső elleni akciókon. A rendszerváltáskor a Nyilvánosság Klub ügyvivője, a Független Jogász Fórum választmányi tagja lett, és a Magyar Demokrata Fórum tagjaként jelen volt az Ellenzéki Kerekasztal és a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásain. 1989-ben választották meg az Alkotmánybíróság első öt tagja közé. Ő lett az AB első elnöke, 1998-ig. Ez idő alatt törölték el Magyarországon a halálbüntetést. Miután lejárt alkotmánybírói mandátuma, ismét részt vett a közéletben, a Védegylet tagjaként. 

2005-ben választották meg köztársasági elnöknek, a Védegylet javaslata alapján, az MDF és a Fidesz jelötjeként, Szili Katalinnal, az Országgyűlés akkori MSZP-s elnökével szemben.

Sólyom László elnöki ciklusa a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok idejére esett. A 2006-os őszi tüntetésekkel kapcsolatban az volt a véleménye, hogy az országnak erkölcsi megtisztulásra lenne szüksége.

2003-ban adott interjút a Magyar Narancsnak:

Sólyom László 2007-ben nem támogatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatát, miszerint Horn Gyula korábbi kormányfőt a születésnapján tüntessék ki, Horn 56-os múltja miatt. Több törvényt is elküldött az Alkotmánybírósághoz normakontrollra, illetve megfontolásra is visszaküldött jogszabályokat az Országgyűlésnek. Kijelentette: addig nem utazik az Amerikai Egyesült Államokba, amíg a magyar állampolgároktól egy ilyen úthoz ujjlenyomatot vesznek az amerikai hatóságok.

Ez a portré ciklusa félidejében készült róla:

A 2009-es kormányválság megoldását egy előrehozott választásban látta. Bár 2010-ben több neves értelmiségi nyílt levélben kérte, hogy Sólyom Lászlót válasszák meg elnöknek egy újabb ciklusra, Orbán Viktor miniszterelnök Schmitt Pált javasolta. 

Sólyom László „óriási erővel, tevékenyen és derűvel viselt hosszú betegség után” hunyt el – áll az egykori köztársasági elnök hivatala által kiadott közleményben.

Orbán Viktor miniszterelnök és Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, korábbi miniszterelnök is megemlékezett Sólyom Lászlóról a Facebookon.

 

Címlapképünk 2016-ban készült Sólyom Lászlóról Súron, a faluszépítő napon. Fotó: Kovács Tamás/MTI

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.