Meghirdették a Balogh Márton Katonadal Emlékversenyt

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. január 27.

Belpol

14 év feletti fiúk, férfiak jelentkezését várják legföljebb tízperces dalcsokorral.

A katonai hagyományőrzők hosszas készülődés után meghirdetik a Balogh Márton Katonadal Emlékversenyt.

A Magyar Huszár- és Katonai Hagyományőrző Szövetség elnöke, Székely Tibor a verseny szombati budapesti sajtótájékoztatóján az MTI tudósítása szerint arról beszélt, hogy hagyományokra a modern haderőnek is szüksége van, ma is találni olyan katonaságot Európában, ahol kötelező ismerni az elődök nótáit és táncait. A népművészethez ezer szálon kapcsolódó katonaénekek a magyar katonai örökségnek szerves részei, a Balogh Mártonról elnevezett emlékverseny meghirdetését is ennek a népszerűsítése indokolta.

A kiírás aktualitásához hozzátartozik az is, hogy a magyarság idén emlékezik az 1849-es katonai események, a tavaszi hadjárat és a budai vár visszafoglalásának 175. évfordulójára.

A verseny regionális döntői is hagyományőrző eseményekhez kapcsolódnak. A legkorábbit április 19-én Kisújszálláson, a III. Nagykun Huszártalálkozóval egybekötve tartják, a következőt május 11-én Kiscsőszön, a Balla Zoltán Emléknapon, a harmadikat augusztus 17-én, a Pápai Történelmi Napok keretében. A döntőt október 5-én rendezik meg a budapesti Honvéd Kulturális Központban.

Székely Tibor abban bízik, hogy a versennyel a fiatalokat is meg tudják szólítani, és lesznek olyanok, akik ennek hatására kezdenek majd a hagyományokkal ismerkedni, esetleg énekelni is, hiszen a katonanóták közösséget építenek, az összetartozást hirdetik. Továbbá, miként Balogh Márton hirdette, a múltat és a jelent is egybekapcsolják, azt üzenve, hogy a katonának mindig, embertelen körülmények között is embernek kell maradnia.

Rossa László zeneszerző, a zsűri tagja a magyar művészet pótolhatatlan alakjának nevezte a verseny névadóját. A rendkívül ritka énekhanggal rendelkező Balogh Márton mindenki számára érthető módon adta elő valamennyi magyar tájegység népdalkincsét, a magyar zenetörténet minden korszakát. Az övéhez fogható erővel, művészi tudatossággal aligha rendelkezik ma bárki is – mondta a zeneszerző.

A Balogh Márton Katonadal Emlékversenyt a névadó népdalénekes zenei örökségének megőrzése érdekében hirdette meg a Magyar Huszár- és Katonai Hagyományőrző Szövetség, valamint a Vitézi Ének Alapítvány. A szervezők 14 év feletti fiúk és férfiak jelentkezését várják, a versenyzők maguk állíthatnak össze legfeljebb 10 perces programot baka- és huszárnótákból, katonai, háborús és hazafias dalokból.

A kiírás szerint legalább egyet azokból kell választani, amiket Balogh Márton is előadott. A verseny fővédnöke Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára, a zsűri társelnöke Szvorák Katalin Kossuth- és Liszt-díjas népdalénekes, előadóművész, valamint Zsuráfszky Zoltán Érdemes Művész, Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, a nemzet művésze. Nevezési díj nincs, a versenyzőket csak a részvételhez szükséges költségek terhelik. A versenyre február 12. és március 28. között lehet jelentkezni, a kiírás részleteit a magyarhuszar.hu oldalon teszik közzé.

A címlapképen a Honvéd Férfikar koncertje látható a IX. Emlékparki Nyár rendezvénysorozat megnyitóján a pákozdi Katonai Emlékparkban 2021. június 25-én. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.