Mégis közös miniszterelnök-jelöltje lesz az ellenzéknek

  • narancs.hu
  • 2017. október 23.

Belpol

Bajnai külügyminisztere lehet az MSZP–DK miniszterelnök-jelöltje

Biztosra vehető az MSZP–DK közös lista, amelyről már elvi megállapodás is született – adta hírül a Magyar Nemzet a baloldali kötödésű B1 blog tegnapi bejegyzésére hivatkozva, amely szerint a közös miniszterelnök-jelölt Balázs Péter, a Bajnai-kormány külügyminisztere lehet.

A lap úgy tudja Balázzsal az a Tarjányi Péter tárgyalt, aki már korábban azt állította, hogy megbízást kapott Tóbiás József korábbi szocialista pártelnöktől, hogy találjon „civil”, széles körben elfogadható miniszterelnök-jelöltet. Állítólag ő meg is találta ezt Lattmann Tamás nemzetközi jogász személyében, akit el is fogadtak volna, de aztán Botka László szegedi polgármester bejelentkezett.

Később Molnár Gyula azt nyilatkozta, hogy Lattman Tamás és Tarjányi Péter„áldozatai vagy szervezői” azoknak az eseményeknek, melyek Botka lemondásához vezettek.

Az MSZP elnökét nem érdekli, miért mondott le Botka

Molnár Gyula mintha már el is temette volna az MSZP-t Molnár Gyula tegnap este a Hír TV Egyenesen című műsorának vendége volt. A beszélgetés apropója természetesen az volt, hogy Botka László a szocialista párt miniszterelnök-jelöltje hétfőn lemondott. Botka azzal indokolta lemondását, hogy „Ellenzéki és szocialista erők nem leváltani akarják a NER-t, hanem együtt élni vele".

Botka lemondása után egy héttel az MSZP már tárgyalt a DK-val.

Botka után egy héttel: az MSZP már tárgyal Gyurcsányékkal

Gyors megállapodásra számítanak, közös lista is lehet. Pont egy héttel Botka László lemondása után arról számolt be Hiller István, hogy hétfőn már tárgyalásokat folytattak a DK-val. Az MSZP választmányi elnöke erről hétfő este a Hír TV Egyenesen című műsorában beszélt. Hiller szerint „hosszú és érdemi" megbeszélés zajlott a két párt között, és mint mondta „megállapodtunk abban, hogy lesz megállapodás".

A blog szerzője közben azt is írja, hogy a Bokros Lajos-féle MoMán kívül más párt nem csatlakozik, bár az Együtt és a Párbeszéd állítólag hajlik az együttműködésre az egyéni választókerületekben, de öt nyerhető körzetet kértek, amit az MSZP sokall, tekintve, hogy a két pártnak együtt is alig több a támogatottsága 1-2 százaléknál. A szerző szerint létezik egy B terv is, ha Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke nem menne bele Balázs jelöltségébe: szóba jöhet Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány egykori igazságügy-minisztere is, akinek a fia, Gergely 2006 óta az MSZP országgyűlési képviselője. Karácsony Gergelynek, a Párbeszéd társelnökének, Zugló polgármesterének a neve csak akkor merülhetne fel érdemben, ha az Együtt–Párbeszéd csatlakozna a közös listához is.

Korábbi interjúnkat itt olvashatja Balázs Péterrel.

„Maguk közt jót mulatnak rajtunk" - Balázs Péter a magyar kormány diplomáciájáról és a menekültválságról

A Bajnai-kormány volt külügyminiszterét, a CEU tanárát a magyar külügy megnövekedett vitatkozási hajlandóságáról, a kihagyott külpolitikai lehetőségekről és a nagyköveti bekéretésekről kérdeztük. Magyar Narancs: Példátlan heteket tudhat maga mögött a magyar külügy. Sorozatban kéreti be a budapesti nagyköveteket, és a diplomácia nyelvezetéhez képest szokatlanul durva minősítéssel vág vissza azoknak, akik kritikával illetik a magyar kormányt.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.