Megjelenés után tompította Orbán EU-tagságra vonatkozó megjegyzését az American Conservative

  • narancs.hu
  • 2023. január 27.

Belpol

A cikk eredeti verziója szerint a miniszterelnök nem szeretné, hogy Magyarország uniós tag maradjon, de nincs más választása.

Az American Conservative felelős szerkesztője, Rod Dreher is részt vett azon sajtóbeszélgetésen a Karmelita kolostorban, amelyen a miniszterelnök Mathias Corvinus Collegium médiakonferenciáján résztvevő újságírók 15 fős csoportját látta vendégül. Dreher egy cikkben foglalta össze Orbán legfontosabb mondatait, ám később a miniszterelnök egyes kritikus megjegyzéseit megváltoztaták az írásában.

A HVG360 még éppen időben szemlézte az eredti verziót, ugyanis mint azt később a hvg.hu megírta,

az American Conservative oldalán már csak olyan változat érhető el, amelyből a miniszterelnök legsúlyosabb mondatát törtölték. 

Az eredeti beszámoló szerint a magyar miniszterelnök határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy szeretné-e, ha országa uniós tag maradna, ám hozzátette, hogy nincs más választása, mert a hazai kivitel 85 százaléka az Unióba irányul. A magyar idő szerint csütörtök éjjel publikált cikkben ez a részlet még így szerepelt:

„Valaki megkérdezte a miniszterelnöktől, hogy akarja-e, hogy Magyarország az EU-ban maradjon. »Határozottan nem!« – mondta, hozzátéve, hogy Magyarországnak nincs más választása, mert az exportját 85 százalékban az EU-val bonyolítja.” 

A cikket nem sokkal később azonban módosították és kivették belőle az EU-tagságra vonatkozó állítást, sőt még a szerző neve is eltűnt a beszámoló elejéről. Most egy egészen más megfogalmazás olvasható az anyagban:

„Orbán azt mondta, hogy személyesen számára fájdalmas, hogy Magyarország az unió tagja, amely folyamatosan szekálja, de nem kérdés, hogy Magyarország az Európai Unióban marad, mert a gazdasági jólétünk ennek a függvénye. Ennek ellenére nehéz elviselni, hogy az EU vezetése össze-vissza taszigálja Magyarországot. Orbánnak személy szerint bármilyen nehéz is kezelnie az uniós bürokráciát, muszáj megtennie, mert ez Magyarország nemzeti érdeke.”

A pontosítást maga a szerző is posztolta a Twitterre. Mint írta, Orbán nem akarja, hogy Magyarország elhagyja az EU-t. Dreher egy másik bejegyzésben egyébként arról ír, hogy a baloldali média forgatta ki a szavait, pedig a cikke eredeti verziójában elég világosan fogalmaz Orbán, azon nincs mit félremagyarázni. 

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke hvg.hu-nak küldött válaszában azt írta:

„A miniszterelnök már többször világossá tette: az EU-tagság nem kívánságműsor, hanem Magyarország nemzeti érdeke.

Erről beszélt például a parlamenti programadó beszédében és tegnap az MCC-konferencia vendégei előtt is.”

A magyar miniszterelnök egy másik megjegyzését is módosították. „Háborúban állunk Oroszországgal, ez a realitás, minden nap egyre inkább belesodródunk” – fogalmazott Orbán az eredeti cikk szerint. Az új változatban azonban már az áll, hogy a „Nyugat áll háborúban Oroszországgal.” A miniszterelnök arról is beszélt, nem tartja kizártnak, hogy Putyin atomfegyvert vet majd be, de csak mint harcászati eszközt, ha az ukránok – nyugati harceszközökkel felfegyverkezve – átlépik a határt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.