Mégsem kell bírságot fizetnie a nőnek, aki áthúzta a Mi Hazánk plakátjait

Belpol

Másodfokon megszüntette az eljárást a bíróság, és így az elsőfokon 40 ezer forintról négyezer forintra csökkentett bírságot is elengedték. 

Augusztusban számoltunk be róla, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság figyelmeztette és 40 ezer forintos kártérítés megfizetésére kötelezte Timár Magdolnát, amiért fekete filctollal ikszeket rajzolt a Mi Hazánk és a Légió Hungária plakátjaira április elsején. Timár büntetését elsőfokon négyezet forintra mérsékelték, másodfokon viszont megszüntették az eljárást, ezért egy forintot sem kell fizetnie – tudta meg a Narancs.hu

A plakátok azon az OSB-lapokból álló építményen voltak, amellyel a két szélsőjobbos politikai szervezet aktivistái Szalay Péter Prizma című művét (a New York-i Szabadság-szobor térdelő, szivárványszínű változata, parafrázisa) takarták el. Az eset még áprilisban történt a IX. kerületi Ferenc téren.

Timár – akinek egy alkotását szintén elhelyezték Ferencváros közterületén a Prizma-szoborral egy időben – a szélsőjobbosok akciója ellen tiltakozva húzta át a plakátokat fekete filccel, amit a helyszínen, egy sarki boltban vásárolt. A Mi Hazánk és a Légió Hungária aktivistái szóltak a rendőröknek, akik igazoltatták a nőt, majd kihallgatták a rendőrség szabálysértési osztályán. Ezt követően – tárgyalás nélkül – 40 ezer forintra büntették. (A Mi Hazánk és a Légió Hungária aktivistái egyébként később festékkel leöntötték és össze is törték a szivárványos szobrot, ami miatt ellenük is indult eljárás.)

 
Szélsőjobbos aktivisták ácsolják az építményt
Fotó: narancs.hu

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt biztosított ügyvédet Timár Magdolnának, aki kérte, hogy tartsanak tárgyalást az ügyében. A bíróság elsőfokon 40 ezerről négyezer forintra csökkentette a bírságát. Tímár Magdolna lapunknak a döntést „érthetetlennek” nevezte, ugyanis a bíró fenntartotta, hogy szabálysértést követett el, és továbbra is figyelmeztetésben részesítette. Timár úgy érezte, hogy mindenképpen el akarják marasztalni. 

A döntés ellen fellebbezzés született, egyebek mellett arra hivatkozva, hogy az „engedély nélkül, vagyis jogellenesen kihelyezett pártplakát szabálysértési és büntetőjogi értéket nem képviselhet”, valamint Timár Magdolna „magatartása a politikai párt véleménynyilvánításának törvénysértő eszközén szükségesnek és arányosnak tekinthető”. 

Másodfokon a Fővárosi Törvényszék Timáréknak adott igazat; megszüntették az eljárást, így nem kell pénzbüntetést fizetnie. 

Az összeikszelt plakátokért a későbbiekben polgári peres eljárás keretében lehet kártérítést követelni. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."