Lekerül a napirendről az erősen központosító szándékú új kulturális törvény tervezete az Index információi szerint. A Nemzeti Kulturális Tanács 2024. július 17-i ülésén ugyanis a lap szerint egyértelművé vált, hogy amit Csák János korábbi miniszter pályája csúcspontjának tart, az valójában senkinek se jó, senkinek se kell.
A tanácskozást Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és egyben a Nemzeti Kulturális Tanács elnöke vezette, az eseményen részt vett Hankó Balázs frissen kinevezett kulturális és innovációs miniszter is, aki azt kérte a résztvevőktől, augusztus közepéig dolgozzák ki, hogy a saját területükön milyen stratégiai törvényi szabályozást tartanának jónak. Ez azért kell, mert a Csák fémjelezte törvénytervezettel a kulturális intézmények vezetőinek jó része nem ért egyet. Ez azt is jelenti, hogy a tervezet lekerül a napirendről, be sem nyújtják azt az Országgyűlésnek.
A készülő új kulturális törvény (kulturális feladatellátásról szóló törvény) egységesítés címszóval példátlan központosítást hozna: a kormányzat kulturális stratégiáját a Nemzeti Kulturális Tanács alakítaná, ez pedig az úgynevezett kultúrstratégiai vagy nemzetstratégiai intézményeken keresztül valósulna meg megyei szinten. A gyakorlatban ez azt jelentette volna, hogy a kulturális élet szereplőinek munkáját a nemzetstratégiai intézmények felügyelik, vagyis a megyei hatáskörű kulturális szervezeteknek meg kell küldeniük az éves munkatervet, üzleti tervet, szolgáltatási tervet és beszámolót véleményezésre.
A színházi szervezeteknek például a Nemzeti Színháznak kellett volna ezeket a dokumentumokat megküldeni, és hasonló feladatot látott volna el a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a Nemzeti Táncszínház és a Petőfi Kulturális Ügynökség is. Az új törvény a tervek szerint 2025. január 1-jén lépett volna hatályba. A szakma azonban nem fogadta kitörő örömmel az ötletet, alapvetően azért, mert a modellt egyszerűen működésképtelennek találta. A végső döntés persze nem az övék, hanem Hankó Balázsé, pontosabban a kormányé.