Medián: A kormánypártok támogatottsága csökkent, a Tiszáé viszont nőtt a választások után

  • narancs.hu
  • 2024. július 18.

Belpol

Többen tartják Magyar Péteréket az EP-választás valódi győztesének, mint a Fideszt.

Bár a választások után általában erősödik a győztes párt népszerűsége, hiszen sokan akarnak a győztes táborhoz tartozni, júliusra mégis csökkent a Fidesz–KDNP előnye a Tisza Párttal szemben – derül ki a Medián friss, július 4. és 10. közötti adatfelvételen alapuló közvélemény-kutatásából, amit a HVG360 ismertetett.

Arról nem is beszélve, hogy a második helyezett Tisza Pártot jóval többen nevezték az EP-választás valódi győztesének, mint a legtöbb szavazatot szerzett Fidesz–KDNP-t.

A Tisza Párt szavazói persze kimagasló (85 százalékos) arányban nyilatkoztak így, ám a felmérés szerint minél iskolázottabb és minél urbanizáltabb településen él valaki, annál nagyobb valószínűséggel látja győztesnek Magyar Péter pártját. Igaz, utóbbi összefüggések mögött valójában elsősorban a politikai érdeklődés a meghatározó tényező: a politika iránt „nagyon érdeklődők” 66 százaléka gondolja győztesnek a Tiszát, míg a „kicsit” vagy „egyáltalán nem” érdeklődők körében a Fidesz győzelmét érzékelők vannak enyhe többségben.

Medián kutatása szerint a Tisza Párt a tényleges választási eredményénél egy hajszállal több, a Fidesz–KDNP pedig egy hajszállal kevesebb szavazatra számíthat, és így a két politikai tömörülés közötti különbség 15-ről 12 százalékpontra csökkent. A kormánypártok június 9-i 44,8 százalékos eredményéhez képest a Fidesz–KDNP már csak 42,8 százalékot ért el a megkérdezett biztos szavazóknak körében, míg Magyar Péterék a valójában elért 29,6 százalékos eredményüket a felmérésben 30,7 százalékra javították.

Ahogy arról a kutatás szerdán ismertetett részletei alapján korábban mi is beszámoltunk, az EP-választást követő hetekben a Demokratikus Koalíció által vezetett baloldali blokk stabilizálta a helyzetét, sőt 1 százalékponttal növelni is tudta a támogatottságát (9,2 százalék). A felmérés arra is kitért, hogyan látják az emberek Gyurcsány Ferenc szerepét a magyar politikában. Az ezzel kapcsolatos részletek itt olvashatók:

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.