Medián: A kormánypártok támogatottsága csökkent, a Tiszáé viszont nőtt a választások után

  • narancs.hu
  • 2024. július 18.

Belpol

Többen tartják Magyar Péteréket az EP-választás valódi győztesének, mint a Fideszt.

Bár a választások után általában erősödik a győztes párt népszerűsége, hiszen sokan akarnak a győztes táborhoz tartozni, júliusra mégis csökkent a Fidesz–KDNP előnye a Tisza Párttal szemben – derül ki a Medián friss, július 4. és 10. közötti adatfelvételen alapuló közvélemény-kutatásából, amit a HVG360 ismertetett.

Arról nem is beszélve, hogy a második helyezett Tisza Pártot jóval többen nevezték az EP-választás valódi győztesének, mint a legtöbb szavazatot szerzett Fidesz–KDNP-t.

A Tisza Párt szavazói persze kimagasló (85 százalékos) arányban nyilatkoztak így, ám a felmérés szerint minél iskolázottabb és minél urbanizáltabb településen él valaki, annál nagyobb valószínűséggel látja győztesnek Magyar Péter pártját. Igaz, utóbbi összefüggések mögött valójában elsősorban a politikai érdeklődés a meghatározó tényező: a politika iránt „nagyon érdeklődők” 66 százaléka gondolja győztesnek a Tiszát, míg a „kicsit” vagy „egyáltalán nem” érdeklődők körében a Fidesz győzelmét érzékelők vannak enyhe többségben.

Medián kutatása szerint a Tisza Párt a tényleges választási eredményénél egy hajszállal több, a Fidesz–KDNP pedig egy hajszállal kevesebb szavazatra számíthat, és így a két politikai tömörülés közötti különbség 15-ről 12 százalékpontra csökkent. A kormánypártok június 9-i 44,8 százalékos eredményéhez képest a Fidesz–KDNP már csak 42,8 százalékot ért el a megkérdezett biztos szavazóknak körében, míg Magyar Péterék a valójában elért 29,6 százalékos eredményüket a felmérésben 30,7 százalékra javították.

Ahogy arról a kutatás szerdán ismertetett részletei alapján korábban mi is beszámoltunk, az EP-választást követő hetekben a Demokratikus Koalíció által vezetett baloldali blokk stabilizálta a helyzetét, sőt 1 százalékponttal növelni is tudta a támogatottságát (9,2 százalék). A felmérés arra is kitért, hogyan látják az emberek Gyurcsány Ferenc szerepét a magyar politikában. Az ezzel kapcsolatos részletek itt olvashatók:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.