Medián: A kormánypártok támogatottsága csökkent, a Tiszáé viszont nőtt a választások után

  • narancs.hu
  • 2024. július 18.

Belpol

Többen tartják Magyar Péteréket az EP-választás valódi győztesének, mint a Fideszt.

Bár a választások után általában erősödik a győztes párt népszerűsége, hiszen sokan akarnak a győztes táborhoz tartozni, júliusra mégis csökkent a Fidesz–KDNP előnye a Tisza Párttal szemben – derül ki a Medián friss, július 4. és 10. közötti adatfelvételen alapuló közvélemény-kutatásából, amit a HVG360 ismertetett.

Arról nem is beszélve, hogy a második helyezett Tisza Pártot jóval többen nevezték az EP-választás valódi győztesének, mint a legtöbb szavazatot szerzett Fidesz–KDNP-t.

A Tisza Párt szavazói persze kimagasló (85 százalékos) arányban nyilatkoztak így, ám a felmérés szerint minél iskolázottabb és minél urbanizáltabb településen él valaki, annál nagyobb valószínűséggel látja győztesnek Magyar Péter pártját. Igaz, utóbbi összefüggések mögött valójában elsősorban a politikai érdeklődés a meghatározó tényező: a politika iránt „nagyon érdeklődők” 66 százaléka gondolja győztesnek a Tiszát, míg a „kicsit” vagy „egyáltalán nem” érdeklődők körében a Fidesz győzelmét érzékelők vannak enyhe többségben.

Medián kutatása szerint a Tisza Párt a tényleges választási eredményénél egy hajszállal több, a Fidesz–KDNP pedig egy hajszállal kevesebb szavazatra számíthat, és így a két politikai tömörülés közötti különbség 15-ről 12 százalékpontra csökkent. A kormánypártok június 9-i 44,8 százalékos eredményéhez képest a Fidesz–KDNP már csak 42,8 százalékot ért el a megkérdezett biztos szavazóknak körében, míg Magyar Péterék a valójában elért 29,6 százalékos eredményüket a felmérésben 30,7 százalékra javították.

Ahogy arról a kutatás szerdán ismertetett részletei alapján korábban mi is beszámoltunk, az EP-választást követő hetekben a Demokratikus Koalíció által vezetett baloldali blokk stabilizálta a helyzetét, sőt 1 százalékponttal növelni is tudta a támogatottságát (9,2 százalék). A felmérés arra is kitért, hogyan látják az emberek Gyurcsány Ferenc szerepét a magyar politikában. Az ezzel kapcsolatos részletek itt olvashatók:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.